r Plan Waterdunen: goed voor natuur en recreant Door Marten Hemminga VJrootschalige natuur met uitgestrekte zilte graslanden, zoute of brakke meren en struwelen. Een gebied dat een pleisterplaats is voor de honderdduizenden trekvogels die elk jaar bij Breskens de Westerschelde overste ken, en een broedgebied voor kustvogels en vogels van struwelen en duinen. Een gebied dat bovendien heel aantrekkelijk is voor natuurliefhebbers en voor recreanten die van buitenactiviteiten houden. Dat is wat Stichting Het Zeeuwse Landschap voorstelt om te realiseren aan de Westerscheldemonding bij Breskens. Het gebiedsplan West-Zeeuwsch-Vlaanderen levert er de aanknopingspunten voor. De afgelopen winter is het ontwerp-gebiedsplan West-Zeeuwsch-Vlaanderen in de inspraakfase geko men. Dit gebiedsplan geeft een blauwdruk voor de toekomstige inrichting van West-Zeeuws-Vlaanderen. Het plan heeft de naam Natuurlijk Vitaal meegekre gen, waarmee tot uitdrukking wordt gebracht dat enerzijds het verbeteren van de ruimtelijke kwaliteit - het landschap en de natuur - een speerpunt van het plan is, en anderzijds dat het plan zich richt op het verbeteren van de economische vitaliteit van de streek. Er is veel aandacht voor de ontwikkeling van recreatie en toerisme in het plan. Logisch, want het toerisme is nu al een belangrijke pijler van de streek- economie en dat belang kan door kwaliteitsverbete- ringen van de verblijfsaccomodaties en van de omge ving alleen maar toenemen. Voor uitbreiding van de verblijfsrecreatie is in het gebiedsplan een belangrijke randvoorwaarde vastgelegd: elke hectare uitbreiding van camping of recreatiepark moet gepaard gaan met de inrichting van twee hectare publiekstoegankelijke 'recreatienatuur'. Hoe die recreatienatuur precies ingevuld wordt, is nog niet uitgewerkt, maar gedacht kan worden aan bijvoorbeeld duinstruweel. Voor de geschatte extra ruimtevraag van ongeveer 150 hecta re verblijfsaccomodatie zal er dus zo'n 300 hectare publiekstoegankelijke natuur bijkomen in de streek. In het gebiedsplan komt ook de kustverdediging aan de orde. De Noordzeekust tussen het Zwin en Beeld uit de Marquanterre in Noord-Frankrijk. Het gebied is als voorbeeld genomen voor Plan Waterdunen. (Chiel Jacobusse) grtlWSCH GENnn.

Zeeuws Landschap | 2004 | | pagina 3