10 Graadmeter In de natuurwetenschap worden sommige dieren als graadmeter gebruikt voor de toestand van de natuur of de kwaliteit van het milieu. Bijvoorbeeld een of andere roofvis die zeldzaam is geworden vanwege de water vervuiling, die hem letterlijk het zicht beneemt. Wordt de waterkwaliteit verbeterd, dan profiteren behalve deze roofvis ook veel andere plant- en diersoorten. Om dit te meten kijkt men dan alleen naar de toe- of afna me van deze roofvissoort. Het aantal grootoorvleermuizen zou misschien iets kun nen zeggen over de toestand van het landschap. Het zijn niet zulke lange-afstandsvliegers en vrij conserva tief in het kiezen van hun zomerverblijf: kerkzolders. Het te jong kappen van bomen, ondeskundig onder houd van monumentale bomen, het verdwijnen van bomenrijen, houtwallen en heggen in het landschap hebben de stand van de grootoren geen goed gedaan. Mede dankzij de restauratie van kerkzolders zijn waar schijnlijk veel grootoren verdwenen en herstellen de populaties slecht door de geringe uitwisseling. Om nieuwe goede zolders te vinden, moeten de grootoren tegenwoordig ver vliegen en dat doen ze liever niet. De grootoor zou in dit geval een graadmeter kunnen zijn voor het kleinschalige cultuurlandschap. Met dank aan Boudewijn Jacobusse (stagiair) voor zijn enthousiaste medewerking aan het onderzoek en het rapport en mijn collega's Theo Aernoudts en Alex Wieland die mede in het stof lagen op zoek naar vleer muizen. Ik bedank ook alle kosters en kerkbesturen voor de medewerking aan het onderzoek. ing. N. J. Honingh is medewerker Soortenbeheer bij de Stichting Landschapsbeheer Zeeland en iid van de Zoogdier-Werkgroep Zeeland. r Groep van veertig grootoorvleermui zen op een kerkzolder. (Zomer Bruin)

Zeeuws Landschap | 2004 | | pagina 10