1 restanten van de Hellenburg in augustus 1975, ór de restauratie. (Bas Oele) De gerestaureerde fundamenten van de Hellenburg, voorjaar 1978. (Bas Oele) Renesse (1374-1438). Oorspronkelijk is een veel kleinere woonburcht als eerste begin van de Hellenburg neerge zet. Aan het begin van de veertiende eeuw, in 1312, kre gen Hendrik en Costijn van Renesse goederen in Baarland, Baekendorp en Oudelande. In de eerste helft van de veertiende eeuw werd een woonburcht of don jon gebouwd van elf bij elf meter in het vierkant, met dikke muren van ongeveer twee meter. De fundamenten van deze donjon zijn ook teruggevonden en bevinden zich aan de zuidzijde van de hoofdburcht (zie platte grond). Deze donjon lag op een klein eilandje in het water. De zuidzijde stond direct in het grachtwater. Vlak langs de woonburcht stroomde een brede kreek (dwars door het huidige terrein van de hoofdburcht). Bij de latere uitbreiding was de kreek wellicht een heel eind verzand, zodat het kasteelterrein gemakkelijk vergroot kon worden. Bij de uitbreidingen tot wat later de hoofdburcht zou worden, waarvan we ons nu een beeld kunnen vormen uit de fundamenten, heeft men de donjon geïntegreerd in het geheel, niet als hoektoren, maar midden in de zuidzijde. De zuidmuur van de donjon is daarbij geslecht, zodat er grotere vertrekken ontstonden aan de zuidzij de. Het grotere geheel is natuurlijk weer omgracht. Lang heeft deze uitgebreide hoofdburcht echter niet bestaan. Bronnen uit het midden van de zestiende eeuw melden dat de Hellenburg toen al langere tijd een ruïne was. Omdat er gebruiksvoorwerpen zijn gevonden die wijzen op een definitieve verlating van het kasteel op z'n laatst in 1475 én omdat de zoon van Hendrick, Jan van Renesse, zich na zijn verdrijving uit Utrecht niet vestigde op de Hellenburg maar in Vlaanderen, dateert men de ondergang van de Hellenburg op 1477, tengevolge van een watervloed. Wellicht was het kasteel toen toch al een bouwval. Uiteindelijk hebben de Van Renesses zich altijd meer beziggehouden met hun bezittingen in Utrecht (o.a.Rhijnauwen) dan die in Baarland. Restauraties Nadat het onderzoek was verricht in 1958 was de vraag hoe nu verder met deze restanten omgegaan diende te worden. De overblijfselen van de Hellenburg kwamen in handen van de daarvoor opgerichte Stichting tot Instandhouding van Objecten van Culturele Waarden in Zeeland. De fundamenten van de Hellenburg werden gerestaureerd met overblijfselen van de Hellenburg zelf en er werd een plan voor een klein parkje gemaakt. Tot in de jaren zeventig van de vorige eeuw deden studen ten van dr. Renaud regelmatig verder onderzoek aan de overblijfselen. Lokale dorpsbewoners overigens ook, want de oude stenen van de Hellenburg deden het goed in de schouw van de huiskamer. Kortom, slooptradities uit vorige eeuwen werden weer krachtig ter hand geno men. In 1975 kwam de genoemde stichting daarom in actie. Er werd een plan gemaakt voor herstel en restauratie van de overblijfselen. Dhr. B. Oele van de ROB in Zeeland

Zeeuws Landschap | 2004 | | pagina 12