WÊÊSIÊ. r - 13 kreeg daarvoor de opdracht. Zelf is hij nooit voorstander geweest van een dergelijke restauratie. Nadat er onder zoek was verricht aan de Hellenburg, achtte hij het beter dat de boel weer met klei bedekt zou worden, omdat een restauaratie duur was en ook steeds weer dure onderhouds- en herstelwerkzaamheden zou vergen. Maar de restauratie ging toch door en voor ongeveer 100.000 gulden lagen de fundamenten van de Hellenburg er weer toonbaar bij. Om verdere onder houdskosten te beperken, liggen de fundamenten niet direct in het grachtwater (zoals oorspronkelijk wel het geval zal zijn geweest), maar is er een ruime kleiwand tussen steen en water aangebracht. Om het geheel wer den jonge boompjes aangeplant. Twintig jaar later bleek dat dhr. Oele gelijk had wat betreft de kosten: opnieuw was herstel nodig. Voor ruim 130.000 gulden werden de muren hersteld en opnieuw gevoegd, weer onder leiding van dhr. Oele. De stenen waarmee de fundamenten zijn gerestaureerd, zijn overi gens voor het grootste gedeelte niet afkomstig van de Hellenburg zelf, maar aangevuld met bijpassende stenen elders uit het land. Inmiddels valt de Hellenburg onder het bestuur van Stichting Het Zeeuwse Landschap die ook het beheer verzorgt. Jaarlijks besteedt Het Zeeuwse Landschap enkele duizenden euro's voor de instandhou ding van dit cultuur-historische element. In 2004 wordt er 8000 euro, afkomstig van de Nationale Postcode Loterij, besteed aan herstelwerkzaamheden, waaronder voegen. Deze herstelwerkzaamheden zullen in de maand september plaatsvinden. Bezoek en excursie Wie de restanten van de Hellenburg bezoekt, benadert via het draaihek het vroegere kasteel van de achterzijde, de zuidzijde. Wanneer je bij de slotgracht staat, is duide lijk te zien datje neerkijkt op het kasteel: de herstelde fundamenten liggen lager dan het maaiveld. Midden op het terrein van de vroegere hoofdburcht staat een prachtige koningslinde. Wanneer je om het eiland heen loopt naar de noordzijde, kun je via het bruggetje het eiland op. Tenminste, als het hek open is. En dat is alleen tijdens excursies! Eenmaal ter plekke, met de geschiede nis van de Hellenburg en de heren van Renesse in het achterhoofd, is het toch een bijzondere gewaarwording op deze historische site te zijn. Zeker als er ook nog des kundige leiding aanwezig is. We willen u graag de mogelijkheid bieden de Hellenburg te ervaren en wel op zaterdagmorgen 18 september, vanaf 10.00 uur. Dhr. B.Oele zal dan toelich ting en uitleg geven op de details van de overblijfselen en de gepleegde restauraties. Voor de kinderen wordt er een apart programma ontwikkeld. Met dank aan dhr. B. Oele voor de verstrekte informatie. Drs. J. Karkdijk is eindredacteur van 'Zeeuws Landschap'. •-sttsSie» V >ii«3LL.Vs.-t; §fli! ÊfsKsjiir^ Excursiemorgen Hellenburg Zaterdagmorgen 18 september, vanaf 10.00 uur. Dhr. B. Oele zal gedetailleerd ingaan op de fun damenten van de Hellenburg en de gepleegde restauraties. Voor de kinderen is er een apart programma: we gaan op zoek naar diertjes in het grachtwater, er is een middeleeuwse verha lenverteller en we doen nog wat middeleeuwse spelletjes. Schepnetje en een lege glazen con- servenpot indien mogelijk graag meenemen. Deel van de funda menten van de Hellenburg, met op de achtergrond Baarland, in 2004. (Jan Karkdijk) Water Woontoren Fundamenten Niet herstelde muren Plattegrond van de Hellenburg. (Nanda van den Berg)

Zeeuws Landschap | 2004 | | pagina 13