Dow en het Zeeuwse landschap Door Carolien van de Kreeke-Abrahamse Acht jaar geleden startte Het Zeeuwse Landschap met de terreinadoptie. De formule is dat een bedrijf jaarlijks een bijdrage levert aan een bepaald natuurgebied dat beheerd wordt door Het Zeeuwse Landschap. Het unieke is, dat een bedrijf een eigen terrein adopteert. Een terrein dat op een of andere manier bij het betreffende bedrijf past. In het voorjaar van 1997 werd het adoptiecontract tussen Dow Benelux B.V. in Terneuzen en Stichting Het Zeeuwse Landschap ondertekend. Niemand vermoedde toen dat die relatie zo'n succes zou worden. We praten er in de zomer van 2004 over met Erik van Oosten en Frank Neve, managers Public Affairs bij Dow. f Sli K T kti n; Medewerkers van Dow tijdens de werkdag op de Hooge Platen. (Public Affairs Dow) Voor Dow was de keuze voor het terrein niet moeilijk. Of misschien juist wel, want meerdere terreinen blijken uitstekend bij het bedrijf en de bedrijfsvoering van Dow te passen. Daarom heeft het bedrijf gekozen voor de adoptie van drie terreinen. Maar voor dat die ter sprake komen, rijst de vraag waarom Dow kiest voor een relatie met Het Zeeuwse Landschap. "Laat ik eerst iets over het donatiebeleid van het bedrijf in het algemeen vertel len", zegt Frank. "Dat gaat uit van het principe, dat als het goed gaat met het bedrijf, de regio ook moet kun nen profiteren van dit succes. Dat wordt geconcretiseerd door adoptie van projecten in de sectoren onderwijs, sociaal/cultureel en natuur en milieu." Tot die laatste sec tor behoort uiteraard Het Zeeuwse Landschap. "Het beschermen van mensen en het milieu vormt een onder deel van alles wat we doen binnen het bedrijf, en iedere beslissing die we nemen", vervolgt Frank. "Wij gaan zo ver mogelijk met onze invulling van het Responsible Care- programma, het officiële programma van de chemische industrie dat gericht is op duurzaam ondernemen. Veiligheid en milieu hebben bij alle activiteiten de hoog ste prioriteit." Terreinen Ik ben vooral bekend met het gedeelte van het plan dat betrekking heeft op het gebied bij Ter Hooge. Er worden daar heggen geplant in een gebied waar ze vroeger niet of veel minder voorkwamen. "Maar dat vinden wij nog niet voldoende, wij gaan nog een stapje verder", vult Erik aan. "Door middel van het donatiebe leid willen we een steentje bijdragen aan natuur en milieu. We steunen het werk van Het Zeeuwse Landschap, want we zijn ons bewust dat we altijd en overal met natuur en landschap te maken hebben. En dat begint in onze eigen omgeving. En juist daarom past het werk van Het Zeeuwse Landschap zo goed bij Dow, want wij zijn nadrukkelijk aanwezig in hun ach ter- en voortuin. Daarnaast woont het grootste deel van de medewerkers van Dow in Zeeuws-Vlaanderen." Het is niet zo verwonderlijk dat Dow de terreinen Het Verdronken Land van Saeftinghe, de Paulinaschorren en de Hooge Platen geadopteerd heeft. Die terreinen liggen 'om de hoek'. De twee laatstgenoemde liggen in en langs de Westerschelde, dicht bij het bedrijfsterrein, waar Dow water betrekt voor de koeling van de fabrie ken. "Het water dat weer terug wordt gestort in de Westerschelde wordt maximaal gezuiverd. Dat is een volwaardig onderdeel van onze activiteiten en daar neemt het bedrijf de verantwoordelijkheid voor. Zodoende dragen wij direct bij aan de bescherming van die natuurgebieden." Ook de keuze voor Het Verdronken Land van Saeftinghe ligt voor de hand. "Het meebeleven van natuur en milieu is een geïntegreerd onderdeel van het beleid. Saeftinghe past heel goed in het 'bewustwor dingsproces'. Mensen, en daar doen we zelf aan mee, maken vaak verre reizen, "want daar is de natuur zo mooi!" Maar we willen iedereen ervan bewust maken

Zeeuws Landschap | 2004 | | pagina 14