Zwartwordende wasplaat, rood stadium. (Chiel Jacobusse) Zwartwordende wasplaa (Chiel Jacobusse) Op voedselrijke plaatsen waar de vlekplaten hun omzet- tingswerk voltooid hebben, groeien grote en in het oog springende graslandpaddestoelen als parasolzwammen en champignons. Champignons komen voor in verschil lende soorten en bij consumptie uit het wild is het altijd oppassen geblazen. Want naast goed eetbare soorten als de weidechampignon zijn er ook walgelijk smakende champignons als de karbolchampignon. Een enkel exem plaar daarvan kan een complete maaltijd bederven en volgens sommigen kan de paddestoel zelfs tot vergifti gingsverschijnselen leiden. Afgezien daarvan zijn de meeste paddestoelen in ons land veel te schaars om ze te verzamelen voor de consumptie. Hoewel plukken de stand als zodanig geen schade doet, is het zonde om dergelijke fraaie wezens uit hun natuurlijke omgeving weg te halen. Verschraald grasland Nog sterker dan op de plantenwereld heeft verschraling van grasland invloed op de samenstelling van de padde stoelenflora. Verschraling houdt in dat grasland niet bemest of anderszins met voedingsstoffen verrijkt wordt, zodat de productie van plantenmassa geleidelijk steeds lager wordt. Veel soorten profiteren daarvan. Onder de paddestoelen zien we de fraaigevormde en vaak felge kleurde knotszwammetjes verschijnen en vaak duurt het niet lang voordat we het bont gekleurde papagaai- zwammetje zien verschijnen. Dan wordt het opletten geblazen, want het papegaaizwammetje behoort tot de familie van de wasplaten. Waar die eenmaal verschijnen zijn na verloop van tijd meestal meerdere soorten te vin den. Wasplaten worden, behalve door de wasachtige, ver uiteenstaande lamellen, gekenmerkt door hun felle kleuren. Ze stellen hoge eisen aan hun leefmilieu en voor de graslandbeheerder vormen ze het bewijs dat het beheer succesvol is. De wasplaat die na het papegaaizwammetje vaak als eerste verschijnt, is het sneeuwzwammetje. Op zand grond vinden we de aanvankelijk felroodgekleurde zwartwordende wasplaat, terwijl op zavel en klei eerder de geeloranjegekleurde elfenwasplaat te vinden is. Speciaal op drooggevallen, kalkrijke zandplaten groeit vaak de zeldzame gebochelde wasplaat. Genoeg over wasplaten. Hun zeldzaamheid, hun felle kleuren en de hoge milieu-eisen maken ze tot geliefde studieobjecten voor iedere paddestoelenkenner. Maar wie zich eenmaal in het onderwerp verdiept, beleeft net zoveel genoegen aan kleine en onaanzienlijke soorten als de verschillende mycena's, mosklokjes en breeksteel- tjes. Ze zijn allemaal talrijk in grasland aanwezig. Papegaaizwammetje. (Hannie Joziasse) Hoe soortenrijk graslanden kunnen zijn, bewijst een inventarisatie van de paddestoelen in de Yerseke Moer. Hier werden ruim 150 soorten gevonden, waaronder een soort (de bekerzwam Fimaria ripensis) die nooit eerder in Nederland werd aangetroffen. Het aardige van padde stoelen is voor de natuurbeheerder dat ze veel sneller en scherper reageren op veranderingen in het milieu of in het beheer, dan bijvoorbeeld hogere planten. Een enkele paddestoel kan meer dan een miljard sporen produce ren, die bovendien zo licht zijn dat ze letterlijk en figuurlijk alle kanten opwaaien. Als de zinspreuk "alles is overal; het milieu selecteert" ooit opgaat, dan is het wel in de verrassende en gevarieerde wereld van de padde stoelen. Dhr. M. Jacobusse is hoofd Externe Betrekkingen van Stichting Fiet Zeeuwse Landschap.

Zeeuws Landschap | 2004 | | pagina 17