In dit nummer Uit het landschap Door Marten Hemminga 2 Zeeuws reliëf p. 3 Zeeland staat, met al z'n zeekleipolders, bekend als een vlakke provincie. Op het eerste oog is dat ook zo. Maar voor wie goed kijkt, is er heel wat natuurlijk reliëf te zien. Plant en plek in de Yerseke Moer p. 6 Planten inventariseren is een heel arbeidsintensief en tijdrovend werk. Maar het levert heel verrassende resultaten op. Chiel Jacobusse presenteert zijn bevindingen na de inventarisaties van kattedoorn en grote ratelaar in de Yerseke Moer. Vleermuizen op Zeeuwse kerkzolders p. 8 Stichting Landschapsbeheer Zeeland inventariseert alle Zeeuwse kerkzolders op de aanwezigheid van vleermuizen. Het voorkomen van grootoorvleermui- zen blijkt een graadmeter te zijn voor de kwaliteit van het kleinschalige cultuurlandschap. Neerkijken op een kasteel p. 11 Meestal kijk je op tegen een kasteel of een ruïne, maar bij de Hellenburg moet je naar beneden kijken. De fundamenten van dit vroeger imposante kasteel hebben heel wat te vertellen... Dow en het Zeeuwse landschap p. 14 Als het goed gaat met het bedrijf, wil Dow dat de regio meeprofiteert. En dat mag ook gelden voor natuur en milieu in de regio. Daarom heeft Dow drie terreinen financieel geadopteerd, die beheerd wor den door Stichting Het Zeeuwse Landschap. Paddestoelen in grasland p. 16 Als het over paddestoelen gaat, denken de meeste mensen meteen aan bossen. Maar ook graslanden herbergen vele paddestoelsoorten. Zo bleek uit inventarisaties dat er in de Yerseke Moer ruim 150 paddestoelsoorten aanwezig zijn! Koert p. 18 Koert is deze keer een beetje slijmerig: het gaat over slakken! Die ken je vast wel. In de opdrachten staat hoe je zelf een slakkenrace kunt organiseren. Neem er wel even de tijd voor... Landschap in 't kort Agenda p. 20 p. 22 Illustratie voorzijde: gewone grootoorvleermuis. (Zomer Bruin) De WCT een noodzaak? De toekomst van Zeeland is een onderwerp dat telkens weer opnieuw aanleiding is voor debatten en thema avonden. Die voortdurende aandacht voor dit onder werp valt te verklaren uit het feit dat breed de opvatting leeft dat Zeeland voor een cruciale keuze staat: moet de provincie zich economisch ontwikkelen op basis van zijn kwaliteiten als groen-blauwe oase, of moet het zijn plaats innemen als distributie- en trans portcentrum tussen de havengebieden van Rotterdam en Antwerpen? Met het al of niet realiseren van de Westerschelde Container Terminal in het Sloegebied valt feitelijk de beslissing hierover. Het Provinciebestuur kiest voor het aanleggen van de WCT, met als argument dat dit voor het uitbreiden van de werkgelegenheid in Zeeland essentieel is. De WCT zou aan directe werkgele genheid zo'n 800 nieuwe banen opleveren. De natuur- en milieuorganisaties in Zeeland, waaronder Stichting Het Zeeuwse Landschap, zien de WCT helemaal niet zitten. Voor ons is het hoofdbezwaar dat wij vrezen dat met de komst van de WCT (en alle ont wikkelingen daaromheen) de karakteristieke ruimtelij ke kwaliteiten van Zeeland definitief verloren zullen gaan. De vraag is dan natuurlijk: is er alternatieve werk gelegenheid te scheppen, die daaraan geen afbreuk doet? Het antwoord kan daarop sinds kort "ja zijn. In opdracht van de Zeeuwse Milieufederatie heeft KPMG deze zomer een economische strategie opgesteld met als vertrekpunt het behoud en de versterking van Zeeland als groen-blauwe oase. In de visie van KPMG moet het economisch beleid voor Zeeland gebaseerd zijn op een viertal doelstellingen: het aantrekken van geselecteerde doelgroepen -met name senioren - om te komen wonen in de provincie; versterking van de toeristische en recreatieve sector; het behoud en de promotie van culturele instellingen en activiteiten als een wezenlijk aspect van een goed woon- en verblijfskli- maat; en het vitaliseren van de landbouwsector door de ontwikkeling van bijvoorbeeld hoogwaardige streekpro ducten en het benutten van de mogelijkheden voor aquacultuur. Bij doorrekening blijkt dat zo in 5 jaar tijd meer dan 1000 nieuwe banen kunnen worden gecreëerd. Kortom: er is een alternatief voor de WCT, en Zeeland hoeft dus geen filiaal van de Randstad te worden. Laten we daarom nou maar het advies van KPMG aan Zeeland opvolgen: blijf jezelf, er zijn al genoeg anderen. Dr. M.A. Hemminga is directeur van Stichting Het Zeeuwse Landschap

Zeeuws Landschap | 2004 | | pagina 2