Landschap in 'f kort 20 Schorzijde bij. (Uit 'Zeldzaam Zeeuws') Waterral. (Niels de Schipper) Saeftinghe Bijenland 25 september vanaf 11.00 uur Onder deskundige begeleiding gaan we op bijenexcursie. We zullen de schorzijdebij misschien wel tegenkomen! We proberen ze van dichtbij door een loep te bekijken. Neem wel maatregelen tegen de stekende knutmugjes en dazen. Lange mouwen en broekspijpen is een aanrader, evenals muggenolie. Na afloop gaan we op bezoek in de schaapskooi, waar imker Krins ons opwacht en vertelt van zijn grote hobby. We proeven van de heerlijke verse honing. De kosten zijn 5,00 per persoon, voor donateurs 2,50. Opgeven bij bezoekerscentrum Saeftinghe tel 0114- 633110 of mail naar d.de.putter@het zeeuwselandschap.nl. Winnaars spelletjes Middeleeuwse Dag Degene die de eerste prijs voor de spelletjes op de middel eeuwse sag op Saeftinghe heeft gewonnen, heeft een pakkketje gekregen met het boekje Natuur Dichtbij en een paar kleinigheidjes. Degenen die de tweede en derde prijs hebben gewonnen, een kaart. 1: G. Kolbeek, Terneuzen 2: R. Ocheng, Amersfoort 3: K. Dickie, Terneuzen Diny de Putter j r4 .,a Tussentijdse evaluatie Beheersplan Saeftinghe Voor elk beheersgebied heeft Het Zeeuwse Landschap een beheersplan; een rapport met hierin een gebiedsbeschrij- ving, inventarisatiegegevens, en het te voeren beheer gedurende de komende jaren. Zo'n plan wordt voor een looptijd van 12 jaar vastgesteld. Behalve tussentijdse wijziging van het plan vanwege bijzondere ontwikkelin gen of terreinuitbreiding, wordt normaliter na 6 jaar een beheersplan tussentijds geëvalueerd. Zo is ook eind 2003 het Beheersplan Het Verdronken Land van Saeftinghe geëvalueerd. Een van de conclusies is dat het al jaren plaatsvindende proces van verlanding van het schor zich voortzet. Grote kreken verlanden en groeien dicht en de oeverwallen langs de kreken verhogen zich. Hierdoor wordt verhoudingsgewijs de invloed van het brakke getijdewater kleiner, en die van het zoete regen water groter. In de schorvegetatie komt dit naar voren door een uitbreiding van de oppervlakte begroeid met riet, terwijl het areaal begroeid met slijkgras, een echte zoutplant kenmerkend voor de laagste zones van een schor, sterk afneemt. Begrazing met runderen is een belangrijke beheersmaatregel in Saeftinghe, voor de handhaving van een gevarieerde vegetatie, en zo ook een gevarieerde vogelgemeenschap. Ongeveer een derde deel van de ruim 2000 ha begroeid gebied wordt begraasd. Uitgestrekte rietvelden op Saeftinghe zijn zeker waarde vol; hierin broeden onder andere bruine kiekendief, waterral en blauwborst. Echter, een sterke uitbreiding van rietvelden betekent op den duur een verlies aan soorten diversiteit. Met runderbegrazing kan die ontwikkeling tot bepaalde hoogte gestuurd worden. Een van de aanbeve lingen van het evaluatierapport is dan ook om het aantal runderen in het gebied, de begrazingsintensiteit, enigszins te versterken. Gert-Jan Buth Natuurgids gezocht! Het Zwin is een gevarieerd natuurgebied, gelegen in West-Zeeuws-Vlaanderen. Strandvlakten waar de kleine zilverreiger vist, schorren met de 'Zwinneblomme', duinen met meeuwen, strand met fossiele schelpen, het verge zicht op het Belgische deel en de Noordzee.... Het is niet verwonderlijk dat er veel belangstelling is voor een excur sie in het gebied. Naast de open excursies zijn er regelma tig aanvragen van groepen, waaronder relatief veel scho len in het basis- en voortgezet onderwijs. Om dergelijke groepen door het gebied rond te leiden, zijn we op zoek naar nog enkele gidsen. Gezien het feit dat veel groepen overdag komen, is het een voorwaarde dat je overdag beschikbaar bent. Het Zeeuwse Landschap verzorgt de 'inwerking'. Ervaring is niet vereist, enthousiasme wel. Woonachtig zijn in de regio verdient de voorkeur. Gidsen van Het Zeeuwse Landschap ontvangen voor hun inzet

Zeeuws Landschap | 2004 | | pagina 20