Vleermuizen op kerkzolders LV.FAJ vv lJIlvL) S CHAP* Door Nanning-Jan Honingh 8 h\\ een aantal jaren is Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) bezig met het inrichten van bunkers uit de Tweede Wereldoorlog als winterverblijf voor vleermuizen. Vanaf half november tot en met half april houden vleermuizen in Nederland een winterslaap. Vorig jaar heeft de Stichting de aandacht gericht op de zomerverblijven van vleermuizen en wel speciaal op kerkzolders. Ongeveer honderd kerkzolders in Zeeuws-Vlaanderen en op Zuid-Beveland zijn inmiddels bezocht en geïnventariseerd. Gewone grootoorvleermuis. (Boudewijn Jacobusse) In het voorjaar en gedurende de zomer hebben vleer muisvrouwtjes een plek nodig om hun jong te baren en groot te brengen. Ze doen dat het liefst in groepen van tien tot soms wel een paar honderd beestjes. Sommige vleermuizen zoals de rosse vleermuis en de watervleer muis doen dat in een holle boom; andere soorten als de gewone dwergvleermuis of de laatvlieger doen dat bij voorkeur bij u thuis tussen het dakbeschot of in de spouwmuur. Grootoorvleermuizen hebben een speciale voorkeur voor kerkzolders. Omdat grootoren zeldzaam zijn geworden hebben ze om die reden in het provinci aal soortenbeleid extra aandacht gekregen. In ons pro ject willen we alle kerkzolders in Zeeland inventarise ■'-«i ren op de aanwezigheid van vleermuizen én bekijken we de mogelijkheden om kerkzolders toegankelijk te houden of te maken. Het project wordt gefinancierd door de Provincie Zeeland en de Nationale Postcodeloterij. Inventarisatie Inmiddels zijn alle kerken in West-Zeeuws-Vlaanderen en Zuid-Beveland (zo'n honderd zolders!) bezocht. We letten hierbij speciaal op de aanwezigheid van (verse) uitwerpselen. In West-Zeeuws-Vlaanderen werden op 9 van de 14 kerkzolders vleermuiskeutels ontdekt; in Zuid-Beveland op 20 van de 78 kerkzolders. Op totaal 5 kerkzolders hebben we met zekerheid de aanwezigheid van grootoorvleermuizen vastgesteld. Verder blijkt dat monumentale kerken de beste voorzieningen voor grootoren hebben: een donkere, ruime zolder met een oud gebint waarin veel spleten, kieren en gaten zitten om zich te verstoppen. Omdat oude kerken oost-west zijn gebouwd is er altijd een kant die de hele dag door de zon wordt beschenen. Vleermuizen houden van warmte en kruipen dan ook het liefst dicht bij elkaar onder het leiendak. Dit jaar hopen we de kerken in Oost-Zeeuws-Vlaanderen een bezoek te brengen. We zullen dan wat van de keutels meenemen, om deze te laten bestuderen door een keutelkundige uit Limburg. Aan de keutels kun je namelijk een aantal vleermuis soorten herkennen. Echolocatie Vleermuizen kunnen vliegen en jagen als het pikkedon ker is. Tijdens het vliegen geven ze snel en regelmatig achter elkaar harde schreeuwen met een hoge frequen tie. Deze liggen boven onze gehoorgrens, zodat we er doorgaans niets van merken. De echo's daarvan worden gehoord en afzonderlijk herkend, waardoor de vleer muis de afstand kan schatten tussen hem zelf en de omgeving. En dat in tienden van seconden natuurlijk! Het is te vergelijken met een snel knipperlicht op een houseparty, waardoor je steeds de mensen om je heen ziet als de lamp even flitst. Toegankelijkheid Tijdens het onderzoek van de kerkzolders hebben we

Zeeuws Landschap | 2004 | | pagina 8