Deltalandschap O, 20 Door Chiel Jacobusse "p 10 december werd het boek Deltalandschap feestelijk gepresenteerd in de Abdij in Middelburg. Deze nieuwe uitgave van Het Zeeuwse Landschap bundelt geografie, bewoningsgeschiedenis, water staatsgeschiedenis en natuur en landschap van het Deltagebied. De eerste exemplaren werden overhan digd aan de gedeputeerden Kramer en Van Waveren en aan burgemeester De Bruine van Veere. Het boek omvat zes hoofdstukken, waarvan de helft is geschreven door externe auteurs. Vanuit verschillen de invalshoeken worden de ontwikkeling, de dynamiek en de (inter)nationale betekenis van het Deltagebied belicht. Een aantal hoofdstukken is geschreven door auteurs van buiten de Stichting. Dit zijn historicus Adrie de Kraker over de inpolderingsgeschiedenis, provinciaal archeo loog Robert van Dierendonck met zijn team over de landverliezen en de verdronken dorpen en landschapse coloog Ad Beenhakker over bewoning en grondgebruik. Bodem en water van het Deltagebied, zeg maar de geografische basis, zijn beschreven door de directeur van de Stichting, Marten Hemminga, die ook de eindre dactie voor zijn rekening nam. Gert-Jan Buth beschrijft de ontwikkeling van het landschap vanaf 1940 en Chiel Jacobusse schrijft over de natuur van de Delta in natio naal en internationaal perspectief. Om een indruk van de inhoud te geven volgt onderstaand uit ieder hoofd stuk een citaat: "Rond het jaar 800 na Chr was het hele zuidwestelijke deel van Nederland veranderd in een immens getijden- gebied waar de zee vrij spel had. Het eens aaneengeslo ten veenlandschap was nu een gebied van zeegaten, getijdengeulen en verspreid liggende eilanden". Hoofdstuk 1Bodem en water van het Deltagebied (M.A. Hemminga). "Geleidelijk aan ontwikkelde zich tussen de 12e en de 16e eeuw min of meer een standaardprocedure voor de werkzaamheden die noodzakelijk waren om tot een bedijking te komen. In beginsel was alle woeste grond, het wild, het water, maar ook de lucht, grafelijk eigen dom". Hoofdstuk 2: De polders in de Zeeuwse Delta door de eeuwen heen (A. De Kraker). "Na 900 was het gevaar voor invallen van de Vikingen grotendeels geweken. De bevolking van het schorrenge- bied nam langzaam toe. Op de hoogste plaatsen wer den boerderijen gebouwd en er werd een aarzelend begin gemaakt met akkerbouw. Vooral gerst bleek te gedijen op de nog sterk verzilte bodem...." Hoofdstuk 3: Bewoning en grondgebruik (Ad Beenhakker). "Oostelijk Zuid-Beveland was een gebied met voorna melijk bescheiden dorpen; men legde zich toe op de schapenteelt en de moernering. In het noorden van deze streek ontwikkelde zich Reimerswaal. De plaats wist zich van streekcentrum op te werken tot kerkelijk rechtscentrum voor heel Zuid-Beveland Hoofdstuk 4: Littekens van Landverlies (Robert M. Van Dierendonck e.a.). "Ook bij het Veerse Meer stond in de zestiger jaren de inrichting ten behoeve van de landbouw voorop. Alle vroegere schorren (ruim 1000 hectare) werden omgezet in landbouwgrond. Het waterpeilbeheer werd, net als in de Braakman, geheel afgestemd op deze landbouwfunctie" Hoofdstuk 5: De Moderne tijd; het landschap vanaf 1940 (G.J.C. Buth). "De uitgestrekte biezenvelden in het Haringvliet en Krammer-Volkerak (bij de Heen!), de ansjovis met de bijbehorende weervisserij in de Oosterschelde en de brakke schorren achterin de Westerschelde waren alle maal uitingsvormen van die van west naar oost verlo pende zout-zoet-gradiënt. Hoofdstuk 6: De natuur van de Delta in nationaal en internationaal perspectief (M. Jacobusse). Het boek Deltalandschap kost in de winkel 39,90. Donateurs kunnen het boek bestellen bij Het Zeeuwse Landschap. De prijs voor donateurs is 29,90 (excl. 3,50 verpakkings en verzendkosten). Bestelling kan door overmaken van 33,40 op bank nummer 5103.36.167 ten name van Het Zeeuwse Landschap te Heinkenszand, onder vermelding van "Deltalandschap". M. Jacobusse is hoofd externe betrekkingen van Het Zeeuwse Landschap.

Zeeuws Landschap | 2004 | | pagina 20