Landschap in 't kort 21 Einde van het vliegveldje in de Yerseke Moer De Yerseke Moer is het waardevolste Oudland-gras- landgebied van Zuidwest-Nederland. Naast cultuurhis torische waarden, hebben grote delen nog het grillige, kleinschalige Middeleeuwse verkavelingspatroon. Het moerassige, zoute karakter van het gebied levert een grote variatie aan bijzondere vegetatietypen, een erg hoge dichtheid aan weidebroedvogels en grote aantal len ganzen in de wintermaanden op. Zo'n 350 hectare van dit gebied is begrensd als natuurgebied en onge veer 250 hectare wordt thans beheerd door Het Zeeuwse Landschap. Al jaren ligt midden in dit natuurgebied een vliegveldje voor radiografisch bestuurde modelvliegtuigjes. Regelmatig wordt door de leden van de Modelvliegclub Zuid-Beveland van dit vliegveldje gebruik gemaakt voor de uitoefening van hun hobby. Het vliegen met model vliegtuigjes in de Yerseke Moer tast de natuurwaarden van dit gebied aan. Motorlawaai verstoort de rust, en de vliegtuigjes veroorzaken paniekreacties bij broedvo- gels en ganzen. Kennelijk ervaren vogels de vorm en de vlucht van een vliegtuigje als die van een roofvogel. Voor nogal wat menselijke bezoekers aan de Yerseke Moer betekenen de vliegtuigjes een aantasting van de belevingswaarde van het gebied. Het Zeeuwse Landschap tracht al jaren, in overleg met de gemeente Reimerswaal, en in het verleden ook in het kader van de Ruilverkaveling Yerseke Moer, om het vliegveldje te verplaatsen naar een minder schadelijke omgeving, op een veilige afstand van natuurgebieden. Echter, die pogingen hebben tot nu toe geen resultaat opgeleverd, terwijl de intensiteit van deze verstorings bron eerder toe dan af lijkt te nemen. Enkele landelijk ontwikkelingen, zoals het sterk afnemende aantal wei debroedvogels in Nederland, hebben Het Zeeuwse Landschap afgelopen voorjaar doen besluiten om de gemeente Reimerswaal en de provincie te vragen om nu toch echt het vliegen met modelvliegtuigjes in de Yerseke Moer te laten beëindigen. Alhoewel dat natuurlijk niet leuk is voor de modelvliegclub, zou dat zeker niet het einde van hun hobby behoeven te bete kenen, want op relatief korte afstand van Yerseke, namelijk bij Rilland-Bath, ligt ook een vliegveldje waar naar uitgeweken kan worden. Voor het beëindigen van de vliegactiviteiten kunnen de gemeente en de provincie gebruik maken van bepaalde wettelijke voorschriften. De gemeente heeft te kennen gegeven dat op basis van de bestemmingsplanvoor schriften het vliegen met modelvliegtuigjes in de Yerseke Moer niet beëindigd zou kunnen worden. Tegen dit besluit heeft Het Zeeuwse Landschap weer bezwaar aangetekend. Momenteel loopt deze procedu re nog. De provincie zal trachten om via een andere juridische weg de modelvliegtuigen uit dit belangrijke natuurgebied te weren. G.J.C. Buth De Groene Kring Dit najaar werd vanuit het Zeeuwse Landschap de Groene Kring opgericht. De Groene Kring is een initia tief om het Zeeuwse bedrijfsleven nauwer bij het werk en de doelen van Het Zeeuwse Landschap te betrekken. Het gaat niet om een vorm van sponsoring, want daar voor werd al eerder een formule ontwikkeld in de vorm van zogenaamde terreinadoptie. Bij de Groene Kring staan niet de financiën, maar het verbreden van het draagvlak voorop. Het ligt in de bedoeling om verschillende bedrijfstak ken in het initiatief te betrekken. De actie begon met het benaderen van verschillende makelaarskantoren. De formule waar in dit geval voor gekozen is, houdt in dat een makelaar die is aangesloten bij de Groene Kring aan iedere huizenkoper een gratis cadeaudonatie aanbiedt. Daarbij wordt de koper op kosten van de makelaaar een jaar lang donateur van Het Zeeuwse Landschap. Na dat jaar wordt door de Stichting contact opgenomen om het lidmaatschap te continueren. Wij hopen op die manier jaarlijks een flinke aanwas van donateurs te realiseren. Zoals het er nu uitziet, zullen via de aangesloten makelaar zo'n 100 cadeaudonaties per jaar worden geschonken. De hoop is dat jaarlijks enkele honderden daarvan hun donateurschap continu eren. Per regio kan slechts één makelaarskantoor lid worden van de Groene Kring. Het initiatief is zo goed aangeslagen dat inmiddels in alle Zeeuwse regio's een aangesloten makelaar is: Tholen-Sint Philipsland: Makelaardij Heimig,Halsteren Schouwen Duiveland: Estio makelaars, Zierikzee Noord- en Zuid- Beveland: Walcheren: Zeeuws-Vlaanderen: Faasse en Fermont, Goes Westeinde Vastgoed, Goes Bert Dingemanse makelaardij, Middelburg Kindt Biesbroeck, Hulst Momenteel worden onder meer rijwielhandelaren en boekhandels benaderd voor lidmaatschap van de Groene Kring. M. Jacobusse

Zeeuws Landschap | 2004 | | pagina 21