In dit nummer Uit het landschap Door Marten Hemminga Levende duinen p. 3 In de late Middeleeuwen lagen de duinen van Walcherens noordrand veel westelijker dan tegen woordig. En wat nu Oranjezon is, kende nauwelijks duinen. Oude kaarten en beschrijvingen geven veel inzicht in de ontwikkeling van dit duingebied. Het leven van de schorzijdebij ontrafeld p. 7 Het Deltagebied vormt het hart van het versprei dingsgebied van de schorzijdebij. En de koekoeksbij van de schorzijdebij, de schorviltbij, is wereldwijd nooit buiten de Delta gevonden. Chiel Jacobusse doet verslag van een groot inventarisatieproject naar het voorkomen van beide soorten in de Delta. Migreren tussen zout en zoet in het Schelde-estuarium p.11 Maar weinig vissoorten houden het vol in een milieu met overgangen tussen zout en zoet, zoals estuaria. In het Westerschelde-estuarium zijn veel van die soorten verdwenen door menselijke activiteiten. Maar herstel is mogelijk. Dat bewijst de fint. De Japanse oester in Zeeuwse wateren, passant of blijver? p.14 Hoewel de Japanse oester pas in 1964 is geïntrodu ceerd in Zeeland, is hij door de razendsnelle verbrei ding een echte Zeeuw geworden. Maar ook een bedreiging. Mini-aapjes van het riet p.16 De kleinste van de ware muizensoorten is wel een heel aaibaar diertje. De oortjes steken net uit de bruine vacht, die laag op de rug nog wat bruinrood is aangezet alsof het diertje een broekje aan heeft. Jan Piet Bekker vertelt over dwergmuisjes, de mini- aapjes van het riet. Koert p.18 Wist je dat niet alleen koeien en schapen, maar ook ganzen gras eten? En ganzen eten niet alleen gras, maar ook de keiharde knollen van de zeebies. Koert vertelt je er alles van! Deltalandschap p.20 Landschap in 't kort p.21 Agenda p.22 Foto voorzijde: Dwergmuis op rietstengel. (Michiel Schaap) ZBM wordt museum voor natuur én landschap Op 10 december is het Zeeuws Biologisch Museum te Oostkapelle onderdeel geworden van Het Zeeuwse Landschap. Het museum blijft een aparte stichting, maar de bestuurlijke en organisatorische verantwoordelijk heid komt te liggen bij Het Zeeuwse Landschap. Aan die overdracht zijn langdurige besprekingen vooraf gegaan. Het ZBM verkeerde jarenlang in moeilijke financiële omstandigheden, en zocht naar een nieuw perspectief. En Stichting Het Zeeuwse Landschap van zijn kant zocht naar een mogelijkheid om een breed publiek op een aantrekkelijke manier informatie te bieden over de natuur en de ontwikkelingsgeschiedenis van het bijzon dere landschap in onze provincie. Beide partijen hadden elkaar iets te bieden! De overdracht is voor beide partij en dan ook een heuglijk feit. Met steun van de Provincie Zeeland, het Ministerie van Economische Zaken, Europese subsidie en eigen midde len, zal Het Zeeuwse Landschap het ZBM de komende twee jaar gaan omvormen in een museum waar natuur én landschap centraal staan, met veel aandacht voor het ontstaan van het landschap. Met aandacht bijvoorbeeld voor de natuurlijke dynamiek van riviermondingsgebie- den, de inpolderingen en het grondgebruik in de Delta door de eeuwen heen, en de dramatiek van de steeds weerkerende overstromingen die overal hun sporen hebben nagelaten in het landschap. En vanzelfsprekend veel aandacht voor de bijzondere kustnatuur van onze provincie. De fraaie collectie natuurhistorische objecten waarover het ZBM nu beschikt, en de 2,5 hectare grote heemtuin bij het museum met daarin de verschillende Zeeuwse landschapstypen op kleine schaal gereconstru eerd, vormen een solide basis om de nieuwe expositie vorm te geven. De overdracht van het ZBM heeft geen gevolgen voor het personeel. Gelukkig maar. Dankzij de inzet van het personeel (en niet te vergeten die van het bestuur en de vele vrijwilligers), ook in moeilijke jaren, is het museum jaar in, jaar uit, altijd een publiekstrekker van formaat geweest in de provincie. We verwachten dat dat in de toekomst niet anders zal zijn. En natuurlijk hopen we dat de bezoekers het museum zullen verlaten met de gedachte dat natuur en landschap van Zeeland het beschermen waard zijn! Dr. M.A. Hemminga is directeur van Stichting Het Zeeuwse Landschap.

Zeeuws Landschap | 2004 | | pagina 2