de vlakte die na dit grootschalige verstuivingsproces overbleef. De collectie de Bruijn in het Rijksarchief te Middelburg bevat veel foto's en aantekeningen over het verstuivingsproces in deze omgeving. Honderd jaar gele den waren de duinen hier nog sterk in beweging en kwamen er nog uitgestrekte open valleien in de duinen van Oranjezon voor. Een situatie die wij ons tot voor kort eigenlijk nauwelijks meer konden voorstellen. Dankzij de recente duinherstelprojecten is weer iets van die oude glorie teruggekomen. Verdere uitbouw? In de loop van de twintigste eeuw hebben de duinen zich nog verder oostwaarts uitgebreid. Met name voor Vrouwenpolder is het duin veel breder geworden. Op luchtfoto's, die de RAF in 1944 heeft genomen (zie bijv. pag. 42 van het fotoboek Walcheren 1943-1944 van Paul Crucq), zien we een smal duin en een breed strand. Anno 2004 is het duin westelijk van de aanzet van de Veerse Dam sterk verbreed en begint zich ook langs de dam zelf strand en duin te ontwikkelen (zie foto). De vraag is hoe de ontwikkeling van de duinen van noorde lijk Walcheren zich voort zal zetten. Nu het Veerse Gat is afgesloten, zijn zeestromingen geen beletsel meer voor duinontwikkeling hier. Maar de vraag is of er zand genoeg is om de diepe geulen van het voormalige Veerse Gat op te vullen. Pas als dat gebeurd is, kunnen zich hier grote aaneengesloten strandvlakten ontwikke len. De duinen van Oranjezon en Noord-Beveland zou den dan aan elkaar kunnen groeien. Er zou dan ruimte ontstaan voor strandvlakten, zoals die ook in het verle den langs de noordkust van Walcheren voorkwamen en die we nu zo node missen. Het is de moeite waard om na te gaan of we een dergelijke ontwikkeling met tech- Kustontwikkeling in het Veerse Gat: kansen voor nieuwe duinen. (Anton van Haperen) nische middelen in het kader van de kustontwikkeling kunnen bespoedigen. Het past heel goed in de histori sche ontwikkeling van Walcherens noordrand en biedt interessante perspectieven voor natuur en landschap. Dhr. A. van Haperen is medewerker van Staatsbosbeheer en bezig met een studie naar de duinen van de Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden. Winterse foto van de binnenduinen van noordelijk Walcheren. Hier het vroon ten noorden van de eendenkooi bij Oostkapelle. (Anton van Haperen) Wéésm

Zeeuws Landschap | 2004 | | pagina 6