'razers zijn dieren die gras eten. Aan welk dier denk jij als eerste? Waarschijnlijk aan koeien! Want koeien zijn dol op gras. Maar er zijn nog veel meer dieren die gras eten. Niet alleen in het weiland van de boer, maar ook in de natuur vind je verschillende soorten dieren die gras eten. Heel vroeger graasden er in Nederland allerlei grote wilde dieren, zoals mammoe ten, wilde paarden en elanden. Het Zeeuwse Landschap zorgt ervoor dat natuurgebieden mooi blijven en dat er veel planten en dieren kunnen leven. Soms laat Het Zeeuwse Landschap een grote kudde dieren grazen in een natuurgebied. In het gebied De Slikken van de Heen en ook in Het Zwin lopen Schotse Hooglanders. Dat zijn bruine koeien die het hele jaar buiten kunnen blijven. In de winter krijgen ze een heel dikke vacht, zodat ze het niet koud hebben. Ze zien er, door hun brede horens, een beetje gevaarlijk uit. Maar ze zijn lief en makkelijk. Als Hooglanders gras eten, komt daar een kaal plekje. En juist daar kan een zaadje vallen, van bij voorbeeld een mooie plant zoals parnassia met z'n witte Woem. Door dat gegraas komen er in een natuurgebied méér ver schillende soorten planten voor. De poep van de koeien is een goede meststof. Er zit ten deeltjes in waardoor de planten beter kunnen en ook gaan groeien. Op een gazon strooi en mensen wel eens korreltjes kunst mest. Maar wat koeien of andere soorten grazers laten vallen, is echte mest. Vroeger graasden er vaak schapen in natuurgebieden. Een herder zorgde voor de schaapskudde. De herder kon daar van leven, maar tegenwoordig verdient hij niet veel. Daarom zijn er niet veel herders met kuddes meer. In Zuid-Beveland is er nog wel een schaapskudde. Andere grazers zijn bijvoorbeeld de hertjes in natuurgebied Oranjezon. Zij leven daar in het wild. Ze knabbelen van jonge struikjes. Zo'n struikje groeit dan niet meer goed. Dat is niet erg, anders zouden er overal struiken groeien en zou er een dicht bos ontstaan, waar je niet meer eens zou kunnen lopen! Hoewei gras in de winter niet veel groeit, zijn er dieren die juist in de win ter gras eten. Dat zijn ganzen. Ganzen overwinteren in Nederland, bijvoor beeld in het natuur gebied de Yerseke Moer. Sommige ganzen eten niet alleen gras, maar de knollen van de zeebies. In die knol len zit veel voedsel en daarom zijn heel gezond voor de ganzen. Door Carolien van de Kreeke-Abrahamse Adri Karman

Zeeuws Landschap | 2004 | | pagina 18