- - - V" - Püte ÊL AlSsS^ *F££R&*&WBRKRk^M*tr-£f"-: ''"i De Beekhoekspolder, een voormalig zan dig schorgebied gelegen achter het duingebied Oranjezon. Het land bouwkundig gebruik is hier onlangs beëindigd en voor de omvorming naar natuurgebied is plaatselijk de toplaag van de bodem geschraapt. Hierdoor zijn voor malige schorkreekjes weer zichtbaar geworden. De kreekjes zijn in het verleden volgesto- ven met zand, en vormen thans kron kelige zandige banen in een kleiig gebied. Naderhand zullen de kreek pa tronen zichtbaar blij ven door een ver schil in begroeiing. (Gert-Jan Buth) Oudelandse Polder bij het Zwin. Broedvogels die hier verwacht kunnen worden zijn onder andere bergeend, scholekster, kievit, veldleeuwerik en gele kwikstaart. Het middengedeelte van de Beekshoekpolder zal zoals hiervoor geschetst ingericht worden. Door het open landschap zal een fraai uitzicht op de duinen van Oranjezon gewaarborgd blijven. In de noordoosthoek van het gebied, bij de camping De Zandput, en langs de westrand, tegen de camping Oranjezon, zal struweel aangeplant worden. Zo wordt plaatselijk aangesloten op de duinstruwelen van Oranjezon en worden tevens de campings beter weg gewerkt in het landschap. In het noordoostelijke deel zal de struweelbeplanting uitgebreider zijn, en aange plant worden op de wijze van heggen die kleine gras landpercelen omzomen. Het historisch referentiebeeld hierbij is de periode van voor 1950, toen de Beekshoekpolder in vele rechte landbouwperceeltjes verdeeld was en sommige perceeltjes door een heg of knotbomen begrensd werden. Binnen enkele jaren zal de Beekshoekpolder zich als een fraai en divers stukje duinrandlandschap ontwikke len. Er zullen hier straks twee historische landschaps beelden te herkennen zijn. Het gebied zal begraasd gaan worden door runderen, en ook de damherten uit Oranjezon zullen hier regelmatig grazen. Behoud van het Walcherse landschapbeeld Landelijk, en ook internationaal, is het karakteristieke, nog relatief gave Walcherse landschap, met zijn duide lijke verschillen tussen poelgronden, kreekruggen en Nieuwlandpolders zeldzaam en waardevol. Walcheren is dan ook recent door de regering, in het kader van de Nota Ruimte, aangewezen als een Nationaal Landschap. De beplanting in de Polder Walcheren was en is groten deels nog steeds voornamelijk beperkt tot de kreekrug gen, terwijl de natte, zoute poelgebieden ongeschikt waren voor beplanting. Zo is ook nu nog op veel plaat sen het markante verschil tussen de meer dichte, beplante kreekruggen en de open poelgebieden duide lijk herkenbaar. Zo'n landschap is goed 'leesbaar' wat betreft de wordingsgeschiedenis en de cultuurhistorie en vormt de basis voor het streekeigen karakter. Ook op Walcheren wordt de laatste jaren de landbouw- functie minder belangrijk en breiden de recreatie- en woonfuncties zich uit. Deze ontwikkelingen gaan vaak gepaard met meer beplanting, meer 'verparking1 van het landschap. Dit kan een versterking van de natuur- en landschapwaarden betekenen. Ook Het Zeeuwse Landschap werkt hieraan mee, middels een heggenplan voor die gedeelten van Walcheren waar vroeger gras landheggen aanwezig waren. Echter, dit kan ook bete kenen dat nieuwe beplantingen in poelgebieden ver schijnen, en dat zo op den duur het karakteristieke landschapsbeeld van Walcheren verdwijnt. Het open landschapsbeeld en de fraaie vergezichten vormen een bijzonder en breed gewaardeerd kenmerk van Zeeland. De komende jaren zal het landschap ver dichten en zal er meer beplanting in het buitengebied komen. Het is van belang dat door middel van het ruimtelijke ordeningsbeleid deze ontwikkelingen aan gestuurd worden op basis van een overkoepelende landschapsvisie, waarin bodemopbouw, cultuurhistorie, en natuur- en landschapswaarden belangrijke uitgangs punten vormen. Dr. G.J.C. Buth is stafmedewerker grondzaken en pro jecten van Stichting Het Zeeuwse Landschap. Kaartje van de Beekshoekpolder met het inrichtingsplan. (Werkgroep Na tuuron twikkeling; Nanda van den Berg) Camping Oranjezon 7 II Bloemrijk grasland (droog/vochtig) Nat schraal land Nat schraalland met winterse inimiNMMMUBBMUI Poel (open water) I Struweel en knotbomen 0 60 90 180 meter

Zeeuws Landschap | 2005 | | pagina 16