(m) Knotbomen. (Fred Schenk) lang verleden tijd. Knotbomen hebben ook een belang rijke natuurfunctie. Vooral in de oude bomen zijn vaak holtes gerot. Deze worden door allerlei holenbroeders gebruikt zoals mezen, spreeuwen en steenuilen. Maar ook op de knot wordt door bijvoorbeeld eenden en dui ven gebroed. Als leverancier van boerengeriefhout zijn ze nauwelijks meer nodig. Toch zijn er genoeg redenen om deze bijzondere bomen voor ons landschap te behouden. Al is het maar voor het steenuiltje Om te voorkomen dat de karakteristieke bomen met de veelal holle en gebarsten stammen de zware takkenlast niet kunnen dragen, worden deze eens in de vier a vijf jaar van hun takken ontdaan. Ruim tien jaar geleden werden tijdens enkele onwerk bare besneeuwde winterdagen alle knotbomen in kaart gebracht en een meerjaren-knotprogramma opgezet. Het seizoen 2004-2005 is bij het verschijnen van dit nummer met succes afgerond. In totaal werden er weer 850 bomen geknot. Verantwoordelijke voor al dat knotwerk is de beheers- dienst Zuid, met name Awie, Peter, Piet en Matthijs. Dat het niet altijd eenvoudig is, bleek dit afgelopen zaagseizoen wel. Soms is het te nat en kan de zompige ondergrond de machines niet dragen, dan weer zijn de winterse omstandigheden dusdanig dat het niet verant woord is de werkzaamheden uitte voeren. Ditmaal was er juist gebrek aan die winterse omstandigheden! Op de Wallen van Retranchement staan langs het Fort Nassau een 200-tal knotbomen waarvan de takken alleen over een bevroren slotgracht kunnen worden afgevoerd. Bij gebrek aan langdurige vorst werd in een tijdsbestek van krap een halve dag een drijvende ponton in elkaar gezet, met een lengte van ongeveer zeven meter. Aan beide zijde werd de ponton voorzien van vier drijvers die voldoende bleken om de hele beheersdienst te dragen. Met twee losse landenden kon ook de wisselende breed te (8 tot 12 meter) van de slotgracht worden overbrugd en het geplande knotwerk op Retranchement worden afgerond. Fred Schenk Gezocht: invalkracht bezoekerscentrum Saeftinghe Stichting Het Zeeuwse Landschap zoekt op korte termijn een invalkracht (m/v) die tegen betaling vooral in het zomerseizoen het bezoekerscentrum Saeftinghe wil hel pen bemannen. Het gaat om één a twee dagen per week en dat betreft vaak het weekend. Interesse? Bel naar ons kantoor in Heinkenszand (0113-569110). Chiel Jacobusse HZL en ZBM U las het al in het vorige nummer van 'Zeeuws Landschap': op 10 december is het Zeeuws Biologisch Museum (Oostkapelle) onder de verantwoordelijkheid gekomen van Stichting Het Zeeuwse Landschap. Onder de hoede van het Landschap zal het ZBM in de komende twee jaar een flinke metamorfose ondergaan. In het ZBM staat nu nog de natuur centraal, maar in de nabije toekomst zal ook het landschap van onze provincie veel aandacht gaan krijgen. Kortom: het ZBM wordt een museum voor natuur én landschap, met veel aandacht voor de ontstaansgeschiedenis van Zeeland. Die verbreding is inhoudelijk heel logisch: het samenspel

Zeeuws Landschap | 2005 | | pagina 24