In dit nummer Uit het landschap V <80* Door Marten Hemminga p. 26 2 1 5 S Éfe.i V- /h f- |gj A gV Li Het o-woord, natuur en veiligheid p. 3 Het is heel begrijpelijk dat de gedachte aan ontpol- deren bij velen hevige emoties oproept. Toch kan ver standig ontpolderen een bijdrage leveren aan de Zeeuwse natuur én veiligheid. Kreeften in de Oosterschelde p. 7 De Oosterscheldekreeft is tegenwoordig een hoog staand culinair product en duurzaam 'geproduceerd'. Gerard Heerebout over de snelle opmars van de zee- kreeft in de Oosterschelde. Broedvogels in Saeftinghe p. 10 Regelmatig worden terreinen onderzocht op broed vogels. Dit jaar was het de beurt aan het Verdronken Land van Saeftinghe. De resultaten zijn bepaald spec taculair! Nieuwe natuurgebieden op Walcheren p. 14 De Stichting heeft enkele honderden hectares nieuw in te richten natuurgebied op Walcheren erbij gekre gen. Gert-Jan Buth zet de twee terreinen die het betreft in de schijnwerpers. Vliegen en muggen: fraaie kwelgeesten p. 17 Vliegen en muggen hebben geen klinkende naam onder de mensen. Ze steken, houden je uit de slaap en brengen ziektes over. Maar er zitten wel echte schoonheden bij! Koert p. 20 Heb je buiten wel eens goed naar het zingen van de vogels geluisterd? Wat een boel verschillende zangers zijn er! Trouwens, waarom zingen vogels eigenlijk? Lees er over in Koert! Landschap in 't kort Agenda P- 22 Foto voorzijde: Paartje tureluurs. (Niels de Schipper) Klimaat en kust De afgelopen weken is er veel over klimaatsverande ring gesproken. De aanleiding daarvoor was het feit dat het internationale klimaatsverdrag van Kyoto in werking trad. In dat verdrag worden (bescheiden) afspraken gemaakt over de vermindering van de uitstoot van C02. De razendsnelle toename van dit broeikasgas in de atmosfeer -gevolg van het gebruik van fossiele brandstoffen- leidt tot een mondiale tem- peratuursverhoging. Eén van de gevolgen daarvan is weer uitzetting van de watermassa's van oceanen en zeeën, waardoor de zeespiegel versneld is gaan stijgen. Voor de komende eeuw wordt een temperatuurstijging van 2-6 °C verwacht en een zeespiegelrijzing van 20-110 cm. De stijgende temperatuur en de daarmee gepaard gaande zeespiegelstijging is niet iets dat van de ene dag op de andere tot staan gebracht kan worden. Zelfs als de uitstoot van C02 op het huidige niveau wordt gehandhaafd (hetgeen zeker niet zal gebeuren), zullen temperatuurstijging en zeespiegelrijzing nog eeuwenlang doorgaan. Kortom, we zullen ons als maatschappij moeten aanpassen aan een toekomst met klimaatsverandering als gegeven. Nieuwe plannen voor de ruimtelijke inrichting van Nederland zullen daarom stuk voor stuk getoetst moeten worden aan de vraag of ze verstandig zijn in het licht van de verwachte klimaatsveranderingen. We zullen zeker ook onze kustlijn moeten aanpassen. Dijken en duinen bieden nu een prima bescherming, maar het achterland moet ook in de verre toekomst veilig blijven. Daarvoor zullen ingrijpende maatregelen nodig zijn, maatregelen van een type dat nu nog moei lijk voorstelbaar is. Voor een stijgende zeespiegel is verdergaande dijkverhoging op de lange termijn niet een duurzame oplossing. Oplossingen zullen eerder in de breedte dan in de hoogte gevonden moeten wor den. We moeten naar brede kustgebieden toe die mee kunnen ontwikkelen met de natuur, met de stijgende zeespiegel. Dat zal een omslag in denken vereisen. Tenslotte zit het strijden tégen het water, het trekken van een harde lijn waar het water niet langs mag komen, een beetje in onze nationale genen. Toch zullen we die omslag moeten maken en nu al geleide lijk aan maatregelen moeten nemen die een veilige toekomst mogelijk maken. Het begin van die toekomst is tenslotte vandaag. Dr. M.A. Hemminga is directeur van Stichting Het Zeeuwse Landschap.

Zeeuws Landschap | 2005 | | pagina 2