"A i" /\UW, 3UW. Den jij wel eens geprikt door een brandnetel? Dat doet een beetje zeer! Als je een brandnetel ziet staan, loop je er dan ook met een boogje om heen? Zo'n vervelende prikker! Maar als je deze bladzijde gelezen en bekeken hebt, denk je misschien wel anders over deze plant i Een brandnetel is een beetje onopvallende plant. Hij heeft geen mooie kleuren. Hij is helemaal groen. Als je dichtbij komt, zie je dat de brandnetel wel heel mooie blaadjes heeft. Het randje is niet recht, maar 'gezaagd'. Kijk maar eens naar het plaatje hiernaast. Op het blad zitten heel kleine haartjes. Die heten brandbaren. Ze heb ben een zakje mierenzuur. Als je zo'n brandhaar aanraakt, breekt hij af en komt er een beetje mierenzuur in ie huid. Dat mierenzuur maakt een bob beltje op je huid. Dat bobbeltje wordt een beetje rood. Het kriebelt en soms doet het ook een beetje zeer. De bloemen van de brand netel hebben geen opval lende kleur. Tussen juni en oktober groeien ze uit de oksel van de bladeren. Het zijn groen- witte trosjes die naar beneden hangen. Veel vlinders zijn dol op brandnetels. Zij leggen hun eitjes op de brandnetel. Daar liggen ze veilig. Als er rupsjes uit de eieren komen, eten die lekker van de brandnetel blaadjes. En geen vijand die de rupsjes durft te pakken! We noemen planten waar vlinders hun eitjes op leggen 'waardplanten'. Brandnetels zijn dus goede waardplan- sPW. ten voor vlinders, bijvoorbeeld voor de atalanta, de dagpauw oog, de kleine vos en de gehakkelde aurelia. Maar ook mensen eten brand netels. Als de bladeren zijn gekookt, prikken ze niet meer. Ze zijn dan zelfs gezond! Als je de jonge blaadjes van de brandnetel kookt, kun je ze eten. Dat lijkt een beetje op spinazie. Er zijn ook mensen die van de jonge blaadjes soep maken. En er bestaat ook brandnetelthee. En heb jij wel eens brandnetelkaas gegeten? En weetje dat je je haar kunt wassen met brandnetelshampoo? Door Carolien van de Kreeke-Abrahamse Illustraties Adri Karman V Brandnetelblad. Eitje v kelde in geh aurelia Pop gehakkelde aurelia. ehakkelde aurelia. jps gehakkelde jrelia.

Zeeuws Landschap | 2005 | | pagina 18