Gemiddelde hoogte intergetijdengebied Monding Midden Oppervlakte intergetijdengebied 1 2000 Monding Midden Noordtak Kom Oppervlakte ondiepwatergebied Monding Midden Noordtak Kom schuilend in de aangroei op een scheepshuid, vanuit Azië in Europa terechtgekomen en sinds een paar jaar in de Oosterschelde te vinden. Biodiversiteit Maar ook klimaatveranderingen beïnvloeden de biodi versiteit. Door de stijging van de zeewatertemperatuur krijgen zuidelijke soorten de kans hun leefgebieden naar het noorden uit te breiden. Vooral het warmere water in de zomer maakt het voor deze soorten mogelijk om zich hier voort te planten. Tegenover de toename van deze soorten staat een afname van noordelijke soorten, voor wie de temperaturen te hoog worden. Afname van het intergetijdengebied in de Oosterschelde. Niet alleen is te zien dat de omvang van de platen afneemt, maar ook dat ze afvlak ken. Door het afvlakken van de platen neemt het oppervlak aan ondiep watergebied over het algemeen toe. (uit: RIKZ, Verlopend Tij) De veranderingen in temperatuur hangen naast mondiale klimaatveranderingen ook samen met de Deltawerken. Door de aanleg van de Oosterscheldewerken is de uitwisseling met de Noordzee sterk afgenomen. Het water heeft een langere verblijftijd gekregen en kan dus in de lente en zomer eerder en sneller opwarmen. Ook het zout gehalte van het water van de Oosterschelde is met Schouwen Duiveland Monding Krammer- Volkerak Noord- Brabant Noord-Beveland Tholen Zuid-Beveland Kreekrakdam (1867) Sloedam (1 71) Zandkreekdam (1960) Veersegatdam (1961; niet op de kaart) ©Stormvloedkering (1985) Philipsdam (1987) Oesterdam (1986) Zeelandbrug Markie- izaat Westerschelde Goeree Grevelingenmeer Overflakkee

Zeeuws Landschap | 2005 | | pagina 5