heggen een goed broedgebied. In de herfst en winter vormen de vruchten en bessen van de heggen een belangrijke voedselbron voor vogels. Onder de heggen leven onder andere egels en mui zensoorten, waardoor heggen ook de stand van de torenvalk, kerkuil of, zo mogelijk ook de steenuil bevor deren. Het voorgaande schets in het kort hoe belangrijk en aantrekkelijk een heggenlandschap kan zijn. Voor zowel de Zeeuwen als voor recreanten zal een heggen- gebied op Walcheren een aanzienlijke versterking van de recreatieve waarde van het landschap betekenen. Voor de eerste 3 jaar van het project wordt getracht om overheidssubsidies in het kader van plattelandsontwik keling te verkrijgen, en dat is in ieder geval voor het eerste jaar reeds gelukt: de Provincie heeft hiervoor 75.000 toegekend. Het landschapsfonds zal gevuld gaan worden met zowel bijdragen van de overheden als van bedrijven en particulieren. Ook hiervoor zijn al een tweetal bedragen toegekend; zowel de gemeente Veere, als de Stichting Het Zeeuwse Landschap hebben ieder hiervoor €75.000 ter beschikking gesteld. De komende tijd zal hiervoor verder gelobbied gaan worden. Misschien kunnen ook nieuwe beleidsontwikkelingen als 'rood-voor-groen' (voor nieuwe bebouwing in het buitengebied moet een bedrag voor landschapsontwikkeling afgedragen worden) en de aanwijzing van Walcheren als nationaal landschap, bijdragen voor het landschapfonds opleveren. Voorlichtingsgesprekken in de streek leverden een reeks geïnteresseerde grondeigenaren op die bereid zijn om zo'n overeenkomst voor één of meerdere landschaps elementen op hun land aan te gaan. Het begin voor dit heggenplan is er dus, en het schip kan van wal. Momenteel worden een aantal wet telijke formaliteiten afgehandeld, onder andere een zogenaamde 'staatssteuntoets' door de Europese Unie in Brussel en verkennend onderzoek naar archeologi sche waarden op de plaatsen waar eventueel heggen geplant zullen gaan worden. Zijn deze hordes geno men, dan zullen naar verwachting tussen najaar 2005 en voorjaar 2006 de eerste heggen van dit project op Walcheren aangeplant worden. Dr. G.J.C. Buth is stafmedewerker grondzaken en projecten van Stichting Het Zeeuwse Landschap Mevr. C. Poppe is projectmedewerkster voor 'D'Aegen' bij Stichting Het Zeeuwse Landschap en Stichting Landschapbeheer Zeeland. Geld en organisatie Landschapbeheer Zeeland en Het Zeeuwse Landschap streven ernaar om de komende jaren zo'n 100 landschapelementen in het plangebied op particuliere grond te realiseren. Dat komt neer op ongeveer 8 km heg, 10-15 geriefhoutbosjes (bosjes van 20 x 20 m) en 10-15 poelen. Met grondeigenaren die met het plan mee willen doen, wordt een overeenkomst afgesloten om het landschapelement 25 jaar in stand te houden. Voor de vergoedingen die hiervoor jaarlijks uitgekeerd worden, zijn berekeningen uitgevoerd wat zo'n ele ment op een agrarisch perceel betekent aan inkomsten derving, plus daarbovenop een aanmoedigingsbonus. Om het streefdoel binnen drie jaar te bereiken is voor de aanleg, het onderhoud en de algemene coördinatie ongeveer drie euroton nodig. Om vervolgens die 100 elementen 25 jaar in stand te houden is een landschaps fonds van ruim 6 euroton nodig. leidoornbloemen. (Nanda van den Berg,

Zeeuws Landschap | 2005 | | pagina 12