Vaarschijnlijk is de Zwartegatse Kreek enkel vernoemd laar het Zwarte Gat. )e inrichting van dit natuurgebied bestaat uit het ersterken van de kreekstructuur. Daarvoor worden mkele kreekaftakkingen gegraven. Op die manier kan iet gebied zich, in samenhang met de Zwartegatse treek, ontwikkelen tot een afwisselend oeverland- chap van kreken, moerasvegetaties en natte en droge jraslanden, overgaand in struweel. De aanwezige jeplanting langs de kreek zal worden verwijderd om len geleidelijker overgang te realiseren van kreek naar grasland. Bovendien beginnen de bomen scheef te zak- ;en, wat gevaarlijke situaties op kan leveren. Het nieuwe gebied zal leefruimte bieden voor diverse nsecten en kleine zoogdieren en vogels als patrijs, ietgors, blauwborst en nachtegaal. \an de oostkant van het plangebied wordt een uit- :ichtpunt gecreëerd, vanwaar het plangebied goed te jverzien is. /ersche Polder )e Versche Polder is een 13 hectare grote, oude polder jan de rand van Retranchement. Al in 1435 werd het 'Varsche Polderkin', de Versche Polder, vermeld. De toenmalige zeedijk van de polder lag ongeveer hal verwege de huidige polder en is nog herkenbaar als hoogte in het terrein. Door het graven van laagtes en poelen ontstaat er in deze polder een geschikt voortplantingsbiotoop voor de boomkikker. De aanwezige beplanting langs de Cadzandse weg blijft gespaard, eveneens voor de boomkikker. Doordat de Versche Polder grenst aan de natuurgebieden Wallen van Retranchement, Zwinpolder en Willem Leopoldpolder, waar eveneens boomkikkers voorkomen, is de kans groot dat dit zeldzame diertje de Versche Polder na inrichting snel zal bevolken. Het westelijk deel wordt nauwelijks afgegraven, waar door hier een bloemrijk grasland kan ontwikkelen. De grond die vrijkomt met het graven wordt gebruikt om de historische zeedijk te herstellen en voor een wandelroute door de polder. Ing. N. van den Berg is medewerkster projecten en grondzaken bij Stichting Het Zeeuwse Landschap.

Zeeuws Landschap | 2005 | | pagina 17