kooi worden opgericht. In 1881 kreeg de heer J.W. del Campo van koning Willem III goedkeuring om de een denkooi in de Anna-Jacobapolder op te richten. Tot 1983 heeft de kooi dienst gedaan ten behoeve van de eendenvangst. Daarna is Het Zeeuwse Landschap eigenaar van de kooi geworden. Het vanggedeelte van de kooi is in de jaren daarna gerestaureerd. Tegenwoordig is Annet de Ruyter de kooiker. Zij onderhoudt namens Het Zeeuwse Landschap de kooi gro tendeels en regelt excursies voor de bovenbouw van scholen uit Tholen en Sint Philipsland. Beheerpian Om ervoor te zorgen dat de natuur- en cultuurwaarden van de eenden kooi ook in de toekomst behouden blijven, is er eind vorig jaar een nieuw beheerpian geschreven. In het beheerpian wordt beschreven op welke manier dit natuurgebied beheerd moet worden en hoe de cultuurhistorische waarden gewaar borgd moeten blijven. De drie hoofddoelen voor de eenden kooi voor de komende 12 jaar zijn: behoud en versterking van de voor komende habitattypen en gradiënten: behoud van ambacht en cultuurhis torie van het kooibedrijfen instand houding van de kooi als functionele en geregistreerde vanginrichting voor eenden. Met name de eerste twee doelen hangen nauw met elkaar samen. Het kooibeheer brengt een grote verscheidenheid aan leefgebieden met zicht mee. Daardoor ontstaan er veel overgangen, gradiënten, die waardevolle natuurwaarden met zich meebrengen. Het beheer van een eendenkooi is erg kostbaar: met name onderhoud van het vanggedeelte is arbeidsinten sief werk. Bijna alles is handwerk. Bovendien kan er niet zomaar op elk moment gewerkt worden. Alleen op momenten wanneer eenden niet verstoord worden. Mei en juni is de meest geschikte tijd om onderhoud uit te voeren. De eenden zijn dan naar elders getrokken of in de buurt aan het broeden. In deze periode vinden ook de educatieve bezoeken van schoolklassen aan de eendenkooi plaats. Rode Lijst In het open polderlandschap vormt de relatief kleine eendenkooi een belangrijk natuurgebied. Afgelopen jaren is er in Zeeland onderzoek gedaan naar bijen, wespen en graaf- wespen. De meeste soorten waren te vinden in de duinen van Schouwen en in de eendenkooi op Sint Philipsland. Van alle onderzochte insectengroepen in de eendenkooi zijn 57 soorten erg zeldzaam of staan op de Rode Lijst. In totaal gaat het hier zelfs om 116 soorten, die op de een of andere manier van belang zijn. Dat wil zeggen soorten die van belang zijn voor de eendenkooi en/of Zeeland en soorten die aangeven dat bepaalde kenmerkende habitats aan wezig zijn. Daarnaast groeien er bijzon dere planten als bijenorchis en zilte waterranonkel. Ook voor vogels als dodaars. wielewaal, ransuil en tuinfluiter vormt de eendenkooi een leefgebied. Jng. N. van den Berg is medewerkster projecten en grondzaken bij Stichting Hel Zeeuwse Landschap. Van links naar rechts: slobeend, wintertaling en krakeend Foto boven Luchtopname van de eendenkooi in de Anna- Jacobapolder. Archief HZL Smient ZeeuwsLandschap 13

Zeeuws Landschap | 2005 | | pagina 13