a Uit het landschap V' Door Marten Hemminga V *31 - V '4 M ndian summer in Zeeland p. 4 De bonte kleurenpracht van de Zeeuwse zoute natuurge bieden geven een sfeer die doet denken aan de Indian sum mers in het noordwesten van de Verenigde Staten. Gert- an Buth legt uit waar die kleurenpracht vandaan komt. ïust, ruimte en militair erfgoed in Zeeuws-Vlaanderen p. 6 n de zestiende en zeventiende eeuw lag in Zeeuws- Vlaanderen het front tussen Spanje en de Nederlanden, znorme vestingwerken werden aangelegd, die bekend .taan als de Staats-Spaanse linies. Grote delen ziin er nog jn staan opnieuw in de belangstelling. 3e bijzondere flora van de Zeeuwse vloedmerken p. 10 Daar langs het water waar de vloed het hoogst komt, is ;en heleboel menselijke rommel en natuurlijk afval te /inden. Eenmaal overstoven met zand of overspoeld met dei bliift het een voedselrijke zone. Vloedmerkplanten narkeren deze zone langs de kust. Over blauwgoed en trekbouties p. 12 Rust en vakmanschap bepaalden eeuwenlang het suc ces van de kooiker in de eendenkooi. Hoewel van functie veranderd, wordt de eendenkooi op St. Philipsland nog steeds in ere gehouden. Een nieuw beheerplan voor deze .<ooi is zoiuist verschenen. iA/ierenriikdom in de nieuwe getiidenpoelen dp Neeltie Jans p. 14 Zeewieren in de Oosterschelde hebben niet alleen geprofi- reerd van de Stormvloedkering, ze floreren ook goed in de nieuw gecreëerde getiidenpoelen op Neeltie Jans. In twee iaar tiid werden in de nieuwe poelen reeds zeventig ver schillende soorten zeewieren geteld. Koert p. 16 Deze keer gaat Koert over eendenkooien. Daarin vingen ze vroeger eenden om op te eten, maar nu vooral om ze te 'ingen. Dat vangen gaat heel slim, met lokeenden en een ïondie. Hoe? Lees maar snel! Op de kaart gezet: lessen uit oude kaarten van het Zeeuws Archief p. 18 Oude kaarten hebben naast een decoratieve vooral ook een informatieve functie: er valt geweldig veel te leren van deze kaarten over het vroegere landschap. Aad de Klerk licht dit loe met behulp van vier oude kaarten uit het Zeeuws Archief. Boerderij en landschap De zomerperiode is bij uitstek het seizoen om Zeeland wandelend en fietsend te verkennen of opnieuw te bele ven. Velen van u zullen dat net als ik deze zomer weer hebben gedaan. De bekende natuurgebieden en de grote wateren blijven natuurlijk landschappelijk prachtig om te zien, maar waar ik toch ook altijd weer met veel plezier door heen wandel of fiets, is het landschap dat het grootste deel van de provincie vormt, het weidse agrarische land met zijn verspreide boerderijen die als groene eiland jes in een vlakke zee van akkers en weilanden liggen. Ontegenzeggelijk zijn het de historische boerderijen met hun vaak fraai beplante erven die daarbij de grootste bijdrage leveren aan het landschapschoon. Jammer genoeg zijn dat er steeds minder. In 2003. het jaar van de boerderij, is landelijk onder zocht wat de stand van zaken was wat betreft de historische boerderijen. De uitkomsten waren, zoals eigenlijk wel was te verwachten, niet om vrolijk van te worden. In de twaalf jaren die aan het onderzoek vooraf gingen, was 18% van de nog resterende historische boerderijcomplexen gesloopt. In Zeeland lag dat cijfer ver boven het landelijk gemiddelde: hier was in dezelfde periode meer dan één derde van de historische boerderijen door verval of sloop verloren gegaan. In het rapport werd dan ook geconcludeerd dat de provincie Zeeland wat betreft het behoud van het gebouwde agrari sche erfgoed hard op weg is om de status van rampgebied te krijgen. Er is dus alle reden om in actie te komen, en Het Zeeuwse Landschap wil daarbij niet aan de kant blijven staan. Wij willen graag, in samenwerking met andere partijen, een bijdrage leveren aan het behoud van historische boerderijen en hun directe omgeving, om daarmee het landschapsschoon van onze provincie te beschermen. Er zijn verschillende manieren om daaraan een bijdrage te leveren, verwerving en restauratie is er daar één van. Dat laatste is natuurlijk een kostbare zaak, en daarom helemaal afhankelijk van wat we bijvoorbeeld via legaten of via externe fondsen aan geld bijeen kunnen brengen. Dat is allemaal niet zo eenvoudig, maar voorbeelden bij onze zuster organisaties in de andere provincies laten zien dat het wél kan. We gaan het proberen: natuur én landschap, dat is tenslotte waar we voor staan! Dr. M.A. Hemminga is directeur van Stichting Het Zeeuwse Landschap. Landschap in 't kort Agenda p. 21 p. 22 ZeeuwsLandschap

Zeeuws Landschap | 2005 | | pagina 3