Lamsoor met distelvlinder Meidoornstruik in het naiaar, op de dijk langs het Kanaal door Walcheren Gert-Jan Buth Nazomer aan de zuid kust van Schouwen. De inlagen langs de kust kleuren fraai rood. Jan Karkdiik moeten ool< sommige zoutplanten voortijdig het loodje leggen. In droge tijden vindt er indamping van het grondwater plaats, met als gevolg een sterk oplopend zoutgehal te van de bovenlaag van het grond water. Zeekraal kan dan ook in jaren dat het al vroeg langdurig droog en warm is, in de loop van juli al 'op' zijn en rood beginnen te kleuren. Zeekraal is een éénjarige soort met een cactusbouw. De cactusbouw komt doordat extra celvocht de zout- concentratie laag houdt. Als zeekraal op een geven moment teveel zout binnen heeft gekregen, sterft hij al rood kleurend geheel af en begint het volgende jaar weer opnieuw. Een meerjarige zoutplant die het ook door verkleuring kan 'uitschreeu wen' dat het te zout wordt onder zijn voeten, is de zilte rus. Zilte rus komt binnendijks in Zeeland massaal voor in zilte graslandgebieden, zoals inla gen. karrevelden en poelgebieden. Zilte rus sterft niet geheel af in tijden dat de bovenlaag van het grond water extra zout wordt. Deze soort verplaatst dan het overtollige zout in de plant naar de bladpunten, die ver volgens bruin verkleurend afsterven. Onder zulke omstandigheden begin nen half in de zomer in zilte graslan den naast de rode zeekraallocaties de iets minder extreem zoute gedeelten bruin te kleuren door massaal afster vende bladpunten van zilte rus. slijkgras, zeekraal en zeeaster, die veel beter tegen een langere over stroming door zeewater kunnen dan soorten als lamsoor en zoutmelde. Niet zozeer het kopje onder gaan blijkt voor zoutplanten bepalend te zijn voor het kunnen weerstaan van overstroming, maar de tijdsduur dat een plantensoort bestand is tegen zuurstofloosheid van de bodem, die na overstroming ontstaat. Zo worden, door verschil in plan tengroei. hogere delen van een schor door duidelijk andere kleuren gekenmerkt dan de lagere delen. Heel opvallend wordt dit getoond door de lichtgroene banen van zout melde die door een schor slingeren. Het voorkomen van zoutmelde is nagenoeg beperkt tot de iets hoger gelegen, vaak iets zandige randen langs de schorkreken, de oeverwal- len. De wortels van zoutmelde zijn gevoelig voor zuurstofloosheid. Zodra het getijdenwater weer zakt, zijn op een schor de oeverwallen het snelst ontwaterd en kan zuurstof hier weer in de wortelzone dringen. Zo kunnen kleuren in de natuur tot pret tig nadenken leiden. De liefhebbers kunnen daarvoor in de nazomer nog wat langer terecht op buitendijkse schorren dan in binnendijkse zoute graslandgebieden. Schorren hebben namelijk wat jaarlijkse ontwik- kelingsdynamiek betreft een beetje 'zeekarakter'. De plantengroei begint hier vrij laat. maar gaat langer door, afhankelijk van de temperatuur van het water dat de schorren overspoelt. Dr. G.J.C. Buth is stafmedewerker grondzaken en projecten bij Stichting Het Zeeuwse Landschap. Zuurstof Het kleurenpalet in zoute gebie den blijkt niet alleen veroorzaakt te worden door het verschil in zoutgehalte van het grondwater en verschil in zouttolerantie tus sen plantensoorten. Vooral in de buitendijks gelegen schorren blijkt de zonering in verschillende zout- plantengemeenschappen ook door andere factoren bepaald te worden. Zo zijn er een aantal soorten, zoals

Zeeuws Landschap | 2005 | | pagina 5