Om een antwoord te vinden op de vraag wat blauwgoed en trekbouties ziin, moet ie aanklop pen bii een kooiker, de beheerder van een eendenkooi. In het noorden van Sint Philipsland, in de Anna-Jacobapolder ligt vlak achter de zeedijk, verscholen in een bosie, de eendenkooi van Stichting Het Zeeuwse Landschap. Natuur en cultuur gaan hier samen. Het eeuwenoude kooikerambacht wordt in stand gehouden. De daarmee gepaard gaande grote variatie tussen dicht begroeide en open delen brengt een hoge natuurwaarde met zich mee. K Ron Brouwer Eendenkooien zijn een typisch Nederlandse vinding. Meer dan 700 jaar geleden is de eerste eendenkooi in Nederland gebouwd. Een eenden kooi is in feite een plas water met bos er omheen in een rustig en waterrijk gebied. Op de hoeken van de plas zijn enkele, meestal vier, sloten aan wezig. de zogenaamde vangpijpen. Om wilde eenden in deze vangpijpen te krijgen, wordt gebruik gemaakt van tamme 'lokeenden' en een 'kooikershondje'. De lokeenden zijn gewend aan de kooiker, doordat ze dagelijks door hem gevoerd worden. Het kooikershondje wekt de nieuws gierigheid van eenden door zijn wit gepluimde staart. Het hondje loopt langs de oever naar de vangpijp. De lokeenden en wilde eenden zwem men achter hem aan de vangpijp in. Aan het eind van de vangpijp zit een vanghokje, waarin de eenden gevangen worden. Vroeger werd er alleen gevangen voor consumptie. Tegenwoordig worden eenden veelal voor onderzoeksdoeleinden geringd en vervolgens weer vrijgelaten. Om terug te komen op de titel: het kooikerambacht brengt een eigen woordenschat met zich mee. Zo wor den de eenden die jaarlijks, tijdens de vogeltrek, over komen vliegen 'trek- boutjes' genoemd. Met 'blauwgoed' worden alle eenden met uitzondering van de wilde eend bedoeld, zoals smienten, talingen en pijlstaarten. In hoogtijdagen waren er zo'n 1400 eendenkooien in Nederland. Nu zijn er nog 118 geregistreerde eenden kooien. kooien die voldoen aan de wettelijke eisen, over. In Zeeland zijn nog vier intacte eendenkooien, twee op Schouwen, één op Walcheren en één op Sint Philipsland. Koninklijk Besluit De ontstaansgeschiedenis van de eendenkooi in de Anna-Jacobapolder is bijzonder. De kooi is aangelegd in een kreekrestant van het voorma lige schorgebied ter plaatse. Maar dat mocht niet zomaar. Het Franse Hof voerde destijds druk uit op de Nederlanden om het "tomeloos van gen van trekgoed in de Lage Landen in te perken". Want alle eenden die tijdens de trekperiode in Nederland gevangen werden, konden de Fransen niet meer bejagen, zo werd in die tijd gedacht. Zodoende kon alleen met een Koninklijk Besluit een nieuwe 12 Zeeuws Landschap

Zeeuws Landschap | 2005 | | pagina 12