Arco Willeboordse dreigen en militair geweld de meeste Vlaamse steden opnieuw stevig onder Spaans gezag te brengen. Met de inname van Sluis in 1587 was vrijwel de gehele Vlaamse noordkust weer in Spaanse handen. De opmaat vreesde menig noordeling voor een offensief vanuit Vlaanderen naar Zeeland. De enige barrière die dit belemmerde was de Westerschelde. die opnieuw een grens werd: een mili taire grens dit keer, een frontlinie. Het gevolg van de strijd was voor Zeeuws-Vlaanderen weinig minder dan een ramp. Dijken werden door gestoken, uitgestrekte delen kwamen onder water te staan en stroomgeulen sneden zich door het oude land. Vele dorpen verdronken en grote gebieden raakten ontvolkt. De grens verschuift in het westen In de eerste helft van de zeventiende eeuw wisten de Staten-Generaal in een aantal stappen de gehele noordkust van Vlaanderen op de Spanjaarden te veroveren. Rond de eeuwwisseling waren alleen de eilanden Biervliet en Temeuzen in Staatse handen. In 1604 slaagde prins Maurits erin om West-Zeeuws- Vlaanderen in te nemen met als sluitstuk de bezetting van Sluis. Het bericht van de verovering van Sluis werd in heel de Republiek met groot gejuich ontvangen. Begrijpelijk, want wie West-Zeeuws-Vlaanderen in bezit had, beheerste de waterwegen naar Brugge. Gent en Antwerpen, samen met Brussel destijds de belang rijkste steden van de Zuidelijke Nederlanden. Door de Schelde af te sluiten was handel over water naar deze havensteden nauwelijks meer mogelijk. En mede daardoor kon hun plaats in de internationale handel worden overgenomen door haven steden in het noorden: Middelburg, Rotterdam, de West-Friese steden en vooral Amsterdam. Daarnaast was West-Zeeuws-Vlaanderen een buffer waarachter Zeeland zich tegen inval- Kruisdiikschans tussen Aardenburg en Sluis. Voorbeeld van een relatief goed bewaard gebleven schans. De schans werd opgericht rond 1640, geraakte daarna in verval en werd op het eind van de achttiende eeuw verkocht aan de huge notenfamilie Hennequin. Deze verbouwde de schans tot een boerderii. In 1997 werd de schans gedeeltelijk archeo logisch onderzocht. Een deel van de binnen- en buitengracht werden gereconstrueerd. Om zich tegen menselijk geweld te beschermen, hebben de Zeeuwen in alle eeuwen versterkingen aangelegd. Een bijzondere categorie van meer dan honderd verdedigingswerken lag in Zeeuws-Vlaanderen. Zij staan bekend als de Staats-Spaanse linies. Westerschelde als Vlaams-Zeeuwse grens De Staats-Spaanse linies dateren uit de Tachtigjarige Oorlog 1568- 1648). Voor die tijd had het gebied dat nu bekend staat als Zeeuws- Vlaanderen altijd deel uitgemaakt van het graafschap Vlaanderen. De noordgrens van het graafschap was de Westerschelde. Na het begin van de Tachtigjarige Oorlog had een aantal steden in het noorden van Vlaanderen al snel de kant gekozen van de opstandelingen. Lang hebben zij het niet uitgehou den. Want de landvoogd Alexander Farnese was in staat om door een bekwaam beleid van enerzijds diplo matie en overreden en anderzijds ZeeuwsLandschap 7

Zeeuws Landschap | 2005 | | pagina 7