15340 960 0 3830 JU 15340 Links: Verspreiding van de kleine zwaan in Zeeland, ianuari 2004. Rechts: Verspreiding van de rotgans in Zeeland, maart 2004. Sóvon Verspreiding van de grauwe gans in Zeeland, november 2003. Sovon 10 ZeeuwsLandschap Saeftinghe, die veroorzaakt is door de vraat van grauwe ganzen aan zeebiesknollen. Een duidelijke vorm van zelfregulatie! Elders in Zeeland waren de verschillen met het vorige seizoen over het algemeen minder groot. Net als in de voorgaande jaren worden de meeste ganzen bij de (onvolledige) telling in juli en augustus geteld in de Prunjepolder op Schouwen. In het eigenlijke win terhalfjaar is dit gebied echter relatief van weinig belang voor de soort. Rotgans Het voorkomen van de rotgans week niet in grote mate af van het patroon dat we de laatste jaren in de Delta gewend zijn. In de zomer maanden werden maximaal enkele tientallen overzomeraars geteld. In tegenstelling tot de brandgans is er van broedgevallen bij deze over- zomerende rotganzen geen sprake. In oktober arriveerden de eerste groepen uit de arctische broedge bieden en in november werd reeds het hoogste seizoensaantal van iets meer dan 15.000 exemplaren geteld. Dit seizoensmaximum ligt wat hoger dan het hoogste aantal van vorig seizoen. Toch wordt de sinds middenjaren negentig bestaande negatieve trend, die vooral aan het vaak matige broedsucces gekoppeld wordt, nog niet wezenlijk doorbro ken. De rotgans is in Zeeland een echte overwinteraar: tot in het voor jaar verblijven er meer dan 10.000 exemplaren in de regio. Overigens was het nog altijd respectabele aantal van 7.382 exemplaren tijdens de meitelling het laagste voor die maand sinds voorjaar 1993. Het is echter te vroeg om op grond van deze bescheiden dip te beweren dat de rotganzen de Delta eerder gaan ver laten: dat zullen de meitellingen van de komende jaren moeten uitwijzen. De regio's rond het Oosterschelde- en Grevelingenbekken herbergen al sinds jaar en dag de meeste rot ganzen. De zuidkust van Schouwen en die van Tholen zijn binnen deze regio de belangrijkste gebieden voor de soort. In de meimaand, als de vogels flink aan het opvetten zijn voor de grote reis naar Taimyr en omgeving in arctisch Rusland, neemt het belang van Schouwen wat af ten faveure van de zuidkust van Tholen en St. Philipsland, Kwistenburg en omgeving in het Veerse Meer en de eilanden in de Grevelingen (met name de Veermansplaat). Rondom de Westerschelde is de Rotgans het hele jaar door onverminderd schaars. Wie meer wil weten over de tellingen of er voor voelt zelf deelnemer te worden: neem contact op met de regi onale vogelwerkgroep of mail naar jan-willem.vergeer@SOVON.NL Dhr J. W. Vergeer is teamleider inventarisaties SOVON Vogelonderzoek Nederland 960 Hl 3830

Zeeuws Landschap | 2005 | | pagina 10