- De meeste paddestoelen ziin fragiele wezens en het ruige milieu van de buitenste zeereep is wel de laatste plaats waar ie ze zou zoeken. Maar zoals wel vaker zorgt ook hier de natuur weer voor de nodige verrassingen. De zeereep is erg riik aan paddestoelen en er is een hele reeks soorten die uitsluitend hier gevonden kunnen worden. Het gaat om soorten als de duin veldridder, de wortelende franjehoed, de duinstinkzwam en het zandtulpie. De nieuw ontdekte Psathyrella- soort. Chiel Jacobusse Wortelende franiehoed Chiel Jacobusse Als het hard waait, raken deze paddestoelen binnen de kortste keren overstoven, maar daar zijn ze tegen opgewassen. In een mi lieu waar van de hogere planten alleen de helm en de zeeakker melkdistel weten te overleven, vinden we in het najaar een keur aan paddestoelen. Het Zwin, Oranjezon en de buitenslufter van Neeltje Jans zijn prima excursiegebieden om naar deze specialisten op zoek te gaan. Wie op onderzoek uit gaat vindt vast nog meer verrassingen. Bijzondere vondst Zo leverde het afgelopen najaar een wel erg bijzondere vondst op. Tijdens een excursie in het Zwin werden kleine paddestoel- tjes gevonden, die in toefjes van twee tot vier bij elkaar op de bladscheden van levende helmplanten voorkwamen. Enkele tientallen planten waren met dergelijke toefjes bezet, dus de groeiplaats kon nauwelijks toevallig zijn. De glimmend witte steel en de bijna zwart gekleurde plaatjes maakten direct duidelijk dat het ging om een franjehoed van het geslacht Psathyrella. Paddestoe len met een zo gespecialiseerde standplaats zijn vaak alleen al door de plek waar ze groeien te herkennen. Maar in het "Over zicht van de paddestoelen van Nederland" bleek geen enkele franjehoed die op helm groeit te vinden. Wel uiteraard de hier boven al genoemde wortelende franjehoed, maar die groeit niet op, maar tussen de helm en is bovendien nogal wat groter. Toen duidelijk werd dat we er zelf niet uit zouden komen, werd besloten om de soort op te stu ren naar een specialist. Bij een nieuw bezoek aan de groeiplaats bleek echter dat alle padde stoelen als gevolg van een fikse noordwester bedekt waren met een vijf centimeter dikke laag zand. Het kostte erg veel moeite om uiteindelijk nog enkele toef jes op te graven, maar dat lukte toch. Die werden opgestuurd naar een beroepsmycoloog. Nog voordat we antwoord kre gen, werd een bezoek gebracht aan de buitenduinen van Oran jezon en wel de jongste duintjes vlak tegen het badstrand. Wie schetst onze verbazing toen ook hier weer dezelfde padde- stoeltjes gevonden werden. Op zo'n moment ga je toch wel erg twijfelen of je inderdaad met een bijzonderheid te maken hebt, of dat je gewoon een soort over het hoofd hebt gezien. Maar dezelfde dag kwam via de e-mail een bijzonder bericht. Het franjehoedje van de helm was niet te vinden in de ge bruikelijke handboeken en de geraadpleegde deskundige acht de kans groot dat het gaat om een soort, die nieuw is voor de wetenschap. Nader bericht volgt; uiteraard ook in dit blad. Wat je op een gewone duinex cursie toch al niet kunt tegen komen! Dhr. M. Jacobusse is hoofd ex terne betrekkingen van Stichting Het Zeeuwse Landschap. ZeeuwsLandschap 11

Zeeuws Landschap | 2005 | | pagina 11