Chiel Jacobusse waterwinning is niet meer aan de orde, waardoor de grondwaterstand weer gestegen is. Er is inmiddels wel weer begrazing door wild en sinds 1990 door runderen, en het naaldbos wordt geleidelijk aan omgevormd naar loofbos en andere natuurtypen. Toch is dat lang niet genoeg en daarom zullen in de komende jaren stelselmatig maatregelen uitgevoerd worden. Maatregelen Zo zal het areaal duinmoeras, dat nu nauwelijks voorkomt, toenemen naar enkele hectares, evenals het aandeel natte duinvalleien. In het recente ver leden zijn al twee natte duinvalleien hersteld, waarmee goede ervaringen zijn opgedaan, zowel wat betreft de werkwijze als met de natuurresulta- ten. Van alle voorkomende doel- en rode lijst- soorten in Oranjezon komt driekwart voor in deze herstelde duinvalleien, zoals moeraswespen- orchis. dwergzwegge, parnassia en fraai duizendguldenkruid. Dat geeft meteen de huidige scheve verhoudin gen weer: de aandelen droog duin grasland, verstuiving en duinmeer zijn relatief laag, waardoor soorten uit deze natuurtypen relatief weinig voorkomen. Op drie plaatsen zullen natte duinvalleien hersteld worden, door middel van het weghalen van de begroeiing en de humuslaag. De begroeiing bestaat nu veelal uit naaldbos met Amerikaanse vogelkers en plaatselijk dode berken, die als gevolg van de weer gestegen grond waterstand zijn 'verdronken'. Droog duingrasland, met soorten als zandzegge, vroege haver, echt walstro en buntgras, zal worden gestimuleerd door het uitbreiden van de begraasde delen. Er wordt momenteel zo'n 180 hectare begraasd door rundvee, maar dit zal vergroot worden naar 250 hectare. De begra- zingsdichtheden worden geleidelijk opgevoerd en er worden pony's geïntroduceerd naast de seizoens- begrazing met runderen. Op deze manier wordt het aandeel duinriet teruggedrongen. Plaatselijk zal er ook duindoornstruweel verwijderd worden en aanvullend jaarlijks gemaaid worden, totdat de dieren met begrazen het zelf kunnen bij houden en er een korte grasachtige vegetatie ontstaan is. Verstuiving zorgt voor een cyclische verjonging van het duinlandschap waarbij ook de jongste stadia continu op enige plek voorkomen. Overstuiving met humus- en voed- selarm zand bevordert de instand houding droge duingraslanden. Verstuivingen zijn voor sommige soorten paddestoelen (als het zand- tulpje) en voor veel loopkevers essentieel. Verstuivingen komen nu nauwelijks voor, maar in het centrum van Oranjezon nabij de Kaalkoppias zijn er kansen om dit proces weer op gang te brengen, in combinatie met herstel van een natte duinvallei. Amerikaanse vogelkers komt in het grootste deel van Oranjezon voor, maar er zijn grote lokale verschillen in dichtheid, hoogte en dominantie. Daarmee varieert ook de prioriteit om deze prunussoort aan te pakken. De reeds bestaande primaire aanpak van vogelkers in de begrazingsge- bieden wordt voortgezet, omdat de runderen zaailingen mee begrazen en daarmee de hergroei onderdrukken. Daarnaast wordt bij herinrichtings maatregelen als natte duinvallei herstel de aanwezige Amerikaanse vogelkers weggehaald. Het Zeeuwse Landschap heeft met Oranjezon een bijzonder terrein in beheer. Het Zeeuwse Landschap zal bovengenoemde maatregelen met zorg en verspreid in de tijd en in het gebied doorvoeren, volgens de weg der geleidelijkheid. Op deze manier is er gelegenheid om de effecten zorgvuldig te beoor delen en eventuele verstoring te beperken. Zeker nu ook de duin- zoomgebieden Oranjeboschpolder en Beekshoekpolder via de Landinrichting Walcheren zijn inge richt, zijn er volop kansen om toe te werken naar een dynamisch duin landschap waarin diverse ontwikke lingsstadia en soorten aanwezig zijn. Ir. H. Simons is hoofd terreinbeheer Noord van Stichting Het Zeeuwse Landschap. Een onverwachte ontmoeting met een damhert is een mogelijke verrassing in Oranjezon. ZeeuwsLandschap 13

Zeeuws Landschap | 2005 | | pagina 13