m?/ ©®®P @0öö©0 <D(3@®[°)QDS@© Enkele iaren geleden alweer ontstond het initiatief om te komen tot een boekenreeks over de in Zeeland voorkomende dieren, de Fauna Zeelandica. Als eerste deel verscheen het boek 'Dagvlinders in Zeeland', dat uitgegeven werd in nauwe samenwerking met de Vlinder- en libellenwerkgroep Zeeland. Onlangs verscheen het tweede deel, met als onderdeel de marie ne, aquatische macrofauna, de zeedieren dus. Ook voor dit deel is een partner gevonden die deelneemt in de uitgave van het boek. Dat is het Nationaal Park Oosterschelde. Viltkoker-anemoon Fauna Zeelandica 'M flK ISi: IPP Scheve zakpijp rechts Fauna Zeelandica Het nieuwe deel van de Fauna Zeelandica behandelt niet alle onderwaterdieren die in de Zeeuwse kustwateren leven. Alle organismen die niet met het blote oog zichtbaar zijn (de microfauna) blijven buiten beschouwing. Maar dan nog blijft er een groep over van ver boven de duizend soorten en ook dat is veel te veel om er in één boek uitvoerig op in te gaan. De redactie heeft er voor gekozen om de zeedieren te sprei den over vier delen. De slakken en schelpdieren, de kreeftachtigen en de vissen zullen in vervolgdelen pas aan de orde komen. Het nu verschenen deel omvat alle andere groepen. En dat zijn er nog heel wat. Sponzen en neteldieren Als eerste komen in het boek de spon zen aan de beurt. Daarvan zijn uit Zeeland vijftien verschillende soorten bekend. Het zijn aan de ondergrond vastzittende wezens die een argeloze wandelaar ook voor plantaardig aan zou kunnen zien. Na de sponzen volgen de neteldieren en dat is een groep waartoe verschil lende bekende diergroepen gerekend worden. Om te beginnen de zeeane monen. Ze komen in de Zeeuwse wateren voor in de meest fantastische vormen en kleuren. En het bekijken van zeeanemonen is niet voorbehou den aan mensen die in het bezit zijn van een dure duikuitrusting. Wie op geschikte plekjes met laagwater in de Oosterschelde gaat zoeken, bij voorbeeld bij Wemeldinge of tussen Wissenkerke en Colijnsplaat, kan verschillende soorten zo observeren, met tal van andere relatief onbekende dieren zoals heremietkreeften, zak pijpen en brokkelsterren. Je weet niet watje ziet! Het aardige van de Fauna Zeelandica is dat vrijwel alle soorten zijn afgebeeld en dat bovendien com plete lijsten zijn opgesteld van allerlei diergroepen. zodat een leek redelijk goed zijn vondsten kan opzoeken. Een tweede groep die onder de netel dieren behandeld wordt, zijn de kwal len. Er zijn verschillende soorten, die lang niet allemaal even gevaarlijk zijn voor zwemmers en badgasten. De soorten worden zeer uitvoerig, bijna encyclopedisch behandeld. Met recht kan gezegd worden dat de Fauna Zeelandica zich in dit opzicht heeft ontpopt tot een standaardwerk. De derde groep neteldieren die behandeld wordt betreft de hydroi- poliepen. een weinig bekende groep. Maar zo saai als de naam klinkt zo interessant en fraai zijn de wezens die erachter schuilgaan. Zeeuws Landschap SPODS links Paardenanemoon rechts

Zeeuws Landschap | 2005 | | pagina 16