Tureluur Het Grevelingenmeer. Op veel plekken ziin rond platen en slikken vooroever- verdedigingen aangebracht. Bron: "Het Grevelingenmeer I natuurlijk ingericht" p. 21 Zilverplevier Irrwinterkleed voo roe ververdediging directe oeververdediging Ouddorp Stellendam Markt Hompelvoet j, Springendiep Melissant Archipel Middclhamis 1 Port Zclanclc Slikken Flakkee Dirksland Stampersplaat Zonnemaire Nieuwe Tc Dreischor Mosselbank SHjamland drevel lag6 Breder bezien Maar dat kan het laatste woord er niet over zijn. Ik denk dat we in dat verband voorbij de grenzen van de Oosterschelde moeten kijken, en het geheel van de Deltawateren in ogen schouw moeten nemen. Op initiatief van de Provincie Zeeland is, samen met de provincies Noord-Brabant en Zuid-Holland, enkele jaren geleden een integrale visie ontwikkeld op de toekomstige ontwikkeling van de Deltawateren. Een sleutelbegrip in deze visie is het herstel van het estuariene karakter van de Deltawateren, d.w.z. het zo goed mogelijk herstellen van de ver bindingen tussen rivieren en zee. Dat wil niet zeggen dat de Deltawerken zullen moeten verdwijnen, maar wel dat door aanpassingen van de diverse dammen en keringen, de verbindin gen van de Deltawateren met de rivie ren en de Noordzee verbeterd worden. In het hele Deltagebied liggen er mogelijkheden om hier aan te werken. Het zou echter, met het voortgaande verlies van platen en slikken in de Oosterschelde in het achterhoofd, naar mijn idee goed zijn om met voorrang de mogelijkheid van het weer estuarien maken van het Grevelingenmeer onder de loep te Het Grevelingenmeer was vóór de Deltawerken een onderdeel van de riviermonding van de Rijn en de Maas. Net als nu nog in de Oosterschelde en in de Westerschelde, was er een meters groot getijverschil tussen eb en vloed. En net als in de Oosterschelde en Westerschelde waren er geulen, schorren, slikken en platen. Met eb viel er ongeveer 5000 hectare getij- dengebied droog; dit oppervlak is ongeveer half zo groot als het getij dengebied van de Oosterschelde op dit moment (ca. 10.500 hectare). Met de bouw van de Grevelingendam in het oosten en de Brouwersdam in het westen, werd de Grevelingen afge sneden van rivieren en Noordzee. Sinds 1971 is het een kunstmatig zoutwatermeer met daarin (als over blijfsel van de schorren, slikken en platen) duizenden hectares 'nieuw land', dat deels als eilanden midden in het meer ligt, en deels aan de ran den van het meer ligt. Het indammen van de Grevelingen betekende in één klap het verlies van duizenden hectares getijdengebied. Die afsluiting was voor de steltlopers dramatisch; ze verloren hun voedsel- gebied en verdwenen in grote aantal len. De scholekster bijvoorbeeld, kwam voor de afsluiting in de winter in aantallen van wel .30.000 exem plaren voor, na de afsluiting werden dat er hooguit enkele honderden. Gelukkig bleek dat het totale aantal steltlopers in het Deltagebied na de afsluiting van de Grevelingen niet erg veranderde: kennelijk konden de overige gebieden het verlies van de voedselgebieden in de Grevelingen 6 ZeeuwsLandschap

Zeeuws Landschap | 2005 | | pagina 6