ID®®? E®m Akkerplanten staan als onkruiden bekend. Zii hebben het vermogen zich snel te kunnen vermeerderen. Desondanks is het een plantengroep die in Nederland het meest bedreigd is. Zeeland maakt daarop geen uitzondering. Op de Rode Liist van bedreigde en kwetsbare vaatplanten in Nederland ziin maar liefst 54 planten van de akkers gerangschikt. Veertien soorten ziin reeds uit Nederland verdwenen en maar liefst 24 soorten ziin ernstig bedreigd. Het Zeeuwse Landschap heeft speciale reservaten ingesteld om de teloorgang in Zeeland tegen te gaan. Groot spiegelklokie Ron Brouwer Korenbloem Ron Brouwer Akkerplanten vestigen zich niet zomaar in een gebied. Bodem, kli maat, wederzijdse afhankelijkheid en waterhuishouding zijn van duidelijk aanwijsbaar belang. In de reguliere landbouw is echter alles gericht op zoveel mogelijk uniformiteit in bodemopbouw, grondwaterstand en omgevingsfactoren. Neem daarbij de moderne chemische onkruidbestrij dingsmiddelen. inclusief effectieve zaaizaadschoning en de kaalslag onder de akkerplanten is compleet. Teloorgang Het Zeeuwse Landschap werd zich bewust van deze teloorgang en reeds vier jaar geleden kwam er op initiatief van onze Stichting een samenwerkingsverband tot stand met Stichting Floron, de Provincie en Stichting Landschapsbeheer Zeeland. Allereerst werd een inventarisatie in gang gezet hoe de situatie van akker planten in de provincie precies was. Het bleek erger dan we vermoedden. Verschillende planten bleken al uit Zeeland verdwenen te zijn. Het fraaie spiegelklokje bijvoorbeeld. En zonder het te beseffen was de Zeeuwse inwo ner zelf ook het beeld kwijtgeraakt van korenakkers met klaprozen en (in Zeeuws-Vlaanderen) de roggevelden met het blauw van de korenbloemen. In 2002 is een klein gidsje voor akkerplanten uitgegeven. Daarin zijn achttien bedreigde, typisch Zeeuwse akkerplanten opgenomen met hun huidige status. Zes daarvan bleken verdwenen, acht bijna verdwenen en slechts vier kun je nog bij enig regel maat vinden. Successen Het samenwerkingsverband stelt zich als doel de akkerplanten, als een vergeten groep, weer onder de aandacht te brengen van de Zeeuwse bewoners, boeren en natuurbescher mers. Zij wil dat bereiken door regel matig voorlichting te geven, samen te gaan werken met bezoekerscentra en landbouwmusea en informatie te geven aan belangstellenden voor de teelt van oude en typische landbouw gewassen als meekrap en aardaker. Het Zeeuwse Landschap is er zelf toe overgegaan akkerplantenreservaten aan te leggen. Ze liggen over Zeeland verspreid, zijn tezamen ongeveer vijf hectare groot en zijn gesitueerd in gebieden die een bepaald bodemtype vertegenwoordigen. Na zoveel teloor gang konden de eerste, weliswaar kleine, successen worden binnenge haald. In Oost-Zeeuws-Vlaanderen pacht de Stichting van Evides, het waterlei dingbedrijf in Clinge, twee perceel tjes waarop rogge wordt verbouwd. De eerste klaprozen, korenbloemen en bolderikken zijn verschenen. Het is de bedoeling om in eerste instantie geen zaad te introduceren. Eerst wil len we kijken wat er in de bodem aan zaadvoorraad nog zit en eventueel met zaaizaad nog meekomt. In een van de roggeveldjes is spontaan akkerandoorn verschenen. Voorlopig is daarmee de plant behoed voor totale verdwijning uit Zeeland. Overigens is deze plant in heel Nederland en daarbuiten zeldzaam geworden. De bodemeigenschap pen van de reservaatjes hier bieden ook ruimte voor de bijna verdwenen korensla. Het is een enigszins op paardenbloem lijkende plant. Het is niet waarschijnlijk dat deze plant zich hier nog spontaan zal kunnen vesti gen. Mensenhanden zullen daarbij moeten helpen. Op de wallen van Aardenburg ligt een idyllisch gelegen akkertje. Daar

Zeeuws Landschap | 2005 | | pagina 14