Nanda van den Berg werking met de Provincie Zeeland en de Dienst Landelijk Gebied. Het uiteindelijke werk gebeurt door een aannemer. Met enorme kranen en tractoren met grote karren wordt zo n 150.000m3 zand afgegraven uit de strandgeul. De grootste kraan kan in één 'hap' vier kuub (m3) zand weggraven. Als je nagaat datje om één kuub zand te verplaatsen 12,5 kruiwagens moet vullen, krijg je al een beetje een beeld van de omvang van dit project. Eén tractor met kar kan drie scheppen van de grote kraan vervoeren. In totaal moet er dus ongeveer 12.500 keer heen en weer gereden worden. En dat zijn weer 1.875.000 kruiwa gens vol! Gelukkig heeft de aannemer heel wat tractoren en karren ingezet, zodat het werk relatief snel uitgevoerd kan worden. Voor het broedseizoen begint, is het project, als het goed is, afgerond. Het vrijgekomen zand wordt naar de noordkant van de Herdijkte Zwarte Polder gebracht. Daar wordt het gebruikt voor duinontwikkeling. Om te voorkomen dat dit zand op grote schaal gaat stuiven, worden de duinen nadat het graafwerk klaar is ingeplant met helm. Versterking natuur waarden In de Herdijkte Zwarte Polder waren door het intensieve gebruik als bouwland (voor de inrichting als natuurgebied) nauwelijks natuur waarden aanwezig. Slechts zeer algemene vogelsoorten broedden er. De vegetatie in de Herdijkte Zwarte Polder zal zich de komende jaren ontwikkelen tot vochtig, bloemrijk grasland. Naar verwachting gaan vogels als scholekster, tureluur, grutto en graspieper hier broeden. In de poelen zal zich waarschijnlijk een rijke onderwatervegetatie ontwik kelen, waardoor ze een geschikt leefgebied zullen kunnen vormen voor diverse amfibieënsoorten zoals bijvoorbeeld de kamsalamander. In de duinen aan de noordzijde van het gebied zal zich een open Springvloed in de Verdronken Zwarte Polder, nog in de oude situatie voor de graafwerkzaamheden. Situatie november 2005.

Zeeuws Landschap | 2006 | | pagina 9