Overzomerende ganzen in aantal toeneemt, met thans een gemiddelde jaarlijkse populatiegroei van circa 20 Een voor de landbouwsector enigs zins wrange achtergrond van deze sterke populatiegroei is dat deze groei mede te danken is aan het productiesucces van onze huidige intensieve landbouw. Door de verbeterde ontwatering van percelen en optimale bemesting zijn gras landen meer eiwitrijk mals gras gaan leveren, dat bovendien steeds vroeger in het voorjaar begint te groeien. Voor de hier overzomerende grauwe ganzen vormt het agrarisch gebied, grenzend aan de natuur gebieden waarin gebroed wordt, een optimaal voedselgebied. Geschikte broedgebieden In Zeeland komen de meeste broed- paren voor in Zeeuws-Vlaanderen, waar de grootste aantallen aanwezig zijn in Het Groot Eiland (400 paar), Het Verdronken Land van Saeftinghe (300 paar), en een aantal kreek- gebieden. In de rest van de provincie broeden grauwe ganzen in onder andere de inlagen van Noord- Beveland, op de Middelplaten in het Veerse Meer, in het Dijk water en de Maire op Schouwen-Duiveland, en in het Rammegors en de Slikken van de Heen-West bij St.Philipsiand. In Zuid-Beveland en op Walcheren zijn nog maar enkele broedparen aanwezig. Wanneer is een gebied geschikt als broedgebied voor grauwe ganzen? Bepalend is dat er voldoende voedsel voor opgroeiende kuikens aanwezig is, en bovenal dat het gebied veilig is voor roofvijanden. In de praktijk betekent dat in Zeeland veelal moe rassige gebieden waarin aanwezig zijn: gedeelten met kort mals gras, een redelijke oppervlakte open water, en rietvelden. Watervlakten en in het water staand riet zijn slecht toegan kelijk voor de belangrijkste vijand van de gans: de vos. Riet beschermt bovendien tegen predatie van eieren en jongen door kraaiachtigen. Tijdens de kwetsbare ruiperiode, mei-juni, wanneer ganzen niet kunnen vliegen, moeten ze zich diep in rietvelden kunnen terug trekken. De laatste jaren is gebleken dat het voor grauwe ganzen niet altijd persé noodzakelijk is dat er rietvelden aanwezig zijn. Als ze zich in een bepaald gebied goed veilig voelen, bijvoorbeeld op geïsoleerd liggende eilandjes in grote waterplassen, komen deze ganzen ook buiten rietgebieden tot broeden. Rietvelden blijven echter voor de meeste Zeeuwse natuurgebieden bepalend voor de aanwezigheid van broedende grauwe ganzen. Hoe bepalend die factor is bleek bijvoor beeld bij de herinrichting van het nabij Groede gelegen natuurgebied Baarzandse kreek. Enkele jaren ge leden werd deze kreek uitgebaggerd en werd het gemiddelde waterpeil in dit gebied opgezet. Tengevolge hiervan verdwenen de uitgestrekte rietzomen langs de kreek. Broedden er voor 2003 hier zo'n 100 tot 130 paren grauwe ganzen, daarna nam dit aantal af tot 5 paar in 2005. Een dergelijke biotoopverandering is echter lang niet overal gewenst, ook al zou dit een methode kunnen zijn om de aantallen ganzenbroedparen te beïnvloeden. Behalve dat uitge strekte rietzomen in kreekgebieden landschappelijk erg fraai zijn, broeden in deze rietvelden ook andere belangrijke soorten, zoals bruine kiekendief, waterral, roer domp, baardmannetje en grote karekiet. De laatste jaren begint in Zeeuws- Vlaanderen de in aantal toenemende Chris van Rijswijk Sovon-rapport 2005 vos een factor van belang voor broe dende ganzen te vormen. Behalve dat eieren en jongen door vossen gegeten worden, vallen ze ook ganzen op het nest aan, zoals twee jaar geleden in het Grote Gat bij Oostburg geconsta teerd werd. Vossen veroorzaken niet alleen sterfte van ganzen, maar ook een gedragsverandering onder ganzen. Eerst zullen ganzen dieper weggestopt in rietvelden gaan broeden. Vervolgens kunnen gehele broedgebieden voor meerdere jaren gemeden gaan worden zodra binnen de plaatselijke ganzenpopulatie de wetenschap bekend is dat hier regelmatig predatie door vossen plaatsvindt. Zo waren waarschijnlijk vanwege de vos in 2005 de aantallen ganzenbroedparen in de Braakman bij veel lager dan in voorgaande jaren. Beheersmaatregelen Paartjes ganzen met daarachter een trits kuikens vormen een fraai gezicht in natuurgebieden. De overzomerende ganzen worden Grauwe ganzen Verspreiding van de grauwe gans in Zeeland in 2005. De stippen ziin gegeven in een glijdende schaal, de grootste stip duidt op circa 400 territoriale paren. ZeeuwsLandschap 13

Zeeuws Landschap | 2006 | | pagina 13