Uit het landschap Door Marten Hemminga Opening Terra Maris Nieuw museum Terra Maris geopend p. 4 Op 18 mei is het nieuwe museum voor natuur en landschap Terra Maris geopend. Van deze opening geeft Chiel Jacobusse een verslag in woord en beeld. Op het aardkundige pad in Oranjezon p. 6 Oranjezon is riik aan aardkundige waarden. Pim Jungerius wandelt vanaf de zeereep tot aan het pomp station langs embryoduinties, stuifkuilen, bunkers en kopiesduinen. Een wandeling om na te lopen. Op Ter Hooge kruipen ook nog wat slakken rond p. 10 Ter Hooge biedt slakken een riik gedekte tafel. Daarom ziet de wandelaar ziin pad gekruist door talloze slakken- sporen. Harry Raad geeft een kennismaking met de slakken op Ter Hooge. Overzomerende ganzen p. 12 Sinds een iaar of twintig ziin er diverse ganzensoorten die hier niet alleen overwinteren, maar ook overzomeren. Ze plaatsen natuurbeheerders en boeren voor nieuwe vragen. Broedvogelonderzoek in de Prunie op Schouwen-Duiveland p. 15 De nieuw ingerichte natuurgebieden langs de zuidkust van Schouwen trekken veel broedvogels aan. Tellingen in de Prunie overtreffen alle verwachtingen. Koert p. 18 Dit keer gaat het niet over planties en dieren, maar over...zand! Wat is daar nu leuk aan? Lees maar snel! Landschap in 't kort p. 20 Het iubileumgeschenk dat alle donateurs zullen krijgen, wordt door Carolien van de Kreeke gepresenteerd! Agenda Cover:Breezand voor Oranjezon. (Chiel Jacobusse) Cover maartnummer: Chris van Riiswiik. p. 22 Op het moment dat ik deze column schrijf, is enkele dagen geleden Terra Maris, hét Zeeuwse museum voor natuur en landschap, officieel geopend. Elders in dit nummer vindt u een impressie van de opening en van het museum. De realisatie van Terra Maris is een initiatief van Stichting Het Zeeuwse Landschap, en het museum valt ook volledig onder de verantwoordelijkheid van de Stichting. De opening van het museum is een logische stap in het 70-jarig bestaan van de Stichting, omdat het museum prachtige mogelijk heden biedt om op een aantrekkelijke manier informatie te geven over het ontstaan van het bijzondere landschap van onze provincie en over de natuur die we hier hebben. Zeeland kan trots zijn op zijn ontwikkelingsgeschiedenis: bedijkingen van getijdengebieden heb ben ook elders in Europa plaatsgevonden, maar het grote oppervlak aan aaneengesloten polders dat in een periode van bijna duizend jaar geleidelijk in het deltagebied van Zuidwest Nederland is ontstaan —met alle dramatiek die met die landaanwinning gepaard ging- geeft onze regio een bijzondere positie in de wereld. Veel van de natuur en landschapselementen die we aantreffen in Zeeland is ook direct verbonden met de inpolderingsgeschiedenis: denk bijvoorbeeld aan de Zeeuwse bloemdijken, de uitgestrekte kreekrestanten (meestal binnengedijkte schorgeulen) en de welen (eeuwenoude kolkgaten die bij een dijkdoorbraak ontstonden). Het landschap van Zeeland lijkt bij een oppervlakkig bezoek zo eenvoudig in elkaar te zitten, maar er valt heel wat over te vertellen! Het museum biedt die gelegenheid. Vanzelfsprekend komt ook de getijdennatuur die eigen is aan een deltagebied uitgebreid aan bod. Internationaal bekeken is juist die natte, zilte deltanatuur van grote betekenis. Schorren dus, en slikken en platen, en getijdenwateren. Maar de heftige discussies over ont- poldering hebben nog eens in volle scherpte laten zien dat wat de één als belangrijke natuur beschouwt, door de ander van weinig waarde wordt geacht. Voor de ene groep betekent ontpoldering langs de Westerschelde het terugwinnen van waardevolle estuariene natuur, terwijl voor andere groepen uit de Zeeuwse samenleving elke euro die aan ontpoldering wordt besteed, er één teveel is. Voor het museum én voor Stichting Het Zeeuwse Landschap de schone taak om duidelijk te maken dat de deltanatuur waaruit het moderne Zeeland is ont staan, om verschillende redenen goud waard is! Dr. M.A. Hemminga is directeur van Stichting Het Zeeuwse Landschap. ZeeuwsLandschap 3

Zeeuws Landschap | 2006 | | pagina 3