Afb. 12 Afb. 16 Rii duintjes Vroegere bunker '•OiiYt. materiaal het wint van afvoer, groeit de kust aan. Dat kan materiaal zijn dat door rivieren uit het binnenland is aangevoerd of, zoals hier. door een kuststroom is meegenomen van een plaats waar de kust wordt afge broken. De mens kan met suppletie bijna elke afslagkust in een aangroei- kust veranderen. Afb. 06 Zo begint de vorming van een nieu we zeereep, met een enkel sprietje helm, biestarwegras of een andere zandvanger die tegen een stootje kan. Het zand dat de wind aanvoert, komt tot rust in de luwte de wind schaduw, van het polletje vegetatie. Zo ontstaat een schaduwduin. Afb. 07 Aangemoedigd door het verse zand begint de vegetatie krachtig te groei en. vangt daardoor meer zand in, groeit verder, etcetera. Dit stadium noemen we een embryoduin. Op het moment dat de embryodui nen tot één rij samengroeien is een nieuwe zeereep geboren. We keren terug naar de Blauwe route en vervolgen onze tocht naar het oosten. Afb. 10 We zijn nu terecht gekomen in een ouder deel van het landschap waar goed het verschil te zien is tussen de langgerekte strandhaken met hun zeerepen die intussen hoge duinrug gen zijn geworden, en de natte duin valleien ertussen. De duinvalleien zijn van oudsher door de mens voor agrarische doeleinden gebruikt, met name voor begrazing. Het overtollige water van een primaire duinvallei wordt door een slufter naar zee afgevoerd. Afb. 11 Bij de volgende afslag buigen we weer af naar het strand. Het materiaal dat voor de wegver harding is gebruikt doet vermoeden dat hier iets bijzonders aan de hand is. De moderne duinbeheerder gebruikt immers liever geen materi aal dat van buiten het gebied komt. zoals dit puin. Afb. 08 De nieuwe zeereep wordt steeds hoger, maar omdat de zee zich verder terugtrekt, ontstaat er op het strand weer een nieuwe rij embryoduintjes. Het afgesnoerde strand ertussen kan het begin zijn van wat later een pri maire duinvallei wordt, maar als het snel gaat zoals hier groeien de kleine zeerepen aaneen tot een grotere. Afb. 09 De wind bouwt niet alleen, maar breekt ook af. Er ontstaan in de zeereep kerven zoals hier. Pas als de vegetatie alles heeft overwoekerd wordt de zeereep definitief toege voegd aan het oude land. Afb. 12 Het pad leidt naar een duin waarvan u uit de verte al ziet dat het niet natuurlijk is. De top steekt ver boven de andere duinen uit. Hier is een bunker bewaard gebleven die onder deel was van de Duitse Atlantik Wall uit de Tweede Wereldoorlog. Vandaar die verharde weg. Het einde van dit pad is moeilijker begaanbaar door duindoorns. Afb. 13 Opruimen van al dat gewapend beton was een te grote klus. Daarom is het hele complex maar toegedekt met zand. Heel verstandig, want er komt een tijd dat het cultuurhisto-

Zeeuws Landschap | 2006 | | pagina 8