Chiel Jacobusse bezoek bracht met weinig moeite ai twintig slakkensoorten aan het licht. Allemaal landslakken! Daaronder zitten fraaie minislakjes ter grootte van slechts enkele millimeters, zoals: slanke dwergslak, glanzende agaat horen, ammonshorentje, geribde jachthorenslak en donkere glimslak. De wandelaar ziet deze slakjes over het hoofd, het vraagt een extra inspanning deze soorten te vinden. Niet onopgemerkt blijven de grote soorten als: grote wegslak, gewone tuinslak, segrijnslak en grote kartuizerslak. Als grote veelvraten uit onze tuin kennen we de segrijnslak en de grote wegslak maar al te goed. De eerste wordt in grootte van zijn huisje alleen overtroffen door de wijngaard slak. Het huisje is dofbruin, met afwisselend vage donkere en lichte kleurbanden. Hij geldt als liefheb ber van hosta's. Net als zijn grote 'broer' kan deze gegeten worden en hij wordt daarvoor dan ook speciaal gekweekt. Als 'escargots petit griz' komt hij in Frankrijk op tafel. Met die kennis zullen sommigen hun negatieve houding ten opzichte van slakken meteen wijzigen. Het rapen van deze soort is geen probleem, want hij geniet geen beschermde status, zoals de wijngaardslak. De grote wegslak is een grote, egaal bruine slak met een oranje randje aan de basis, rondom de voet. In een recent Nederlands (Amsterdams) slakkenboek worden aanduidingen als: 'rubberen drol', 'kruipende sigaar' en 'grote slijmerd' opgesomd, die de gangbare minachting voor slakken treffend weergeven. Aan deze slak is geen huisje te vinden, wat hem als voordeel geeft dat hij door nauwe spleten kan kruipen. Menige voordeur is zo door hem 'geopend'. Op landgoed Ter Hooge kruiste dit dier massaal ons pad, in volle fraaiheid. Hoewel slakken erg plakkerig zijn, zie je op een slak zelden vuil. Alleen als je een naakt- slak probeert op te pakken wordt hij bij herhaalde pogingen niet om aan te zien, omdat er grond en strooisel aan het verstoorde dier blijft hangen. Na enig kruipen treedt de zelfreini gende werking van nieuw slijm op. waardoor de waarnemer alsnog van dit stukje natuur kan genieten. De tuinslak en de kartuizerslak lijken wat op elkaar. De eerste wordt toch wat groter en zijn huisje is geel of bruinig, vaak met bruine strepen in spiralen. Het is dé slak die kapotgeslagen en leeggegeten in lijstersmidses is te vinden. De kartuizerslak is enkel licht bruinig gekleurd, soms wat donkerder als de kleur van het levende beest door de dunne wand van het huisje zichtbaar is. Het zijn beide uiterst fraaie dieren, met mooie, lange oogsteeltjes. Als laatste toch nog iets over de kartuizerslak: verspreidingskaarten van die soort laten zien dat het een typische Deltabewoner is. Zeeland is hét kerngebied van deze soort in Nederland. Natuurlijk komen ze elders wel voor, maar ook dan vooral aan de kust. Zijn oude naam was niet voor niets 'kustslak'. De beperkte inventarisatie op Ter Hooge leverde geen waterslakken op. Het oppervlaktewater in het Platte van Walcheren is vaak wat brak, waardoor er weinig soorten in dit water leven. Echter, ook de brakwa tersoorten werden gemist, waardoor een aanvullende inventarisatie nodig lijkt. Beheersinspanning Er zal waarschijnlijk nooit speciale aandacht zijn geweest voor het beheer van de slakken op Ter Hooge. Dat is ook niet echt nodig, want de aanwezige slakkenbevolking is representatief voor dit type leef milieu. Er zijn geen aanwijzingen voor een gestoorde slakkenstand. De variatie in terreintypen, bestaande uit grasland, poelen en bos, levert voldoende mogelijkheden voor soorten om zich hier te vestigen en te handhaven. De mogelijkheden voor de waterslakken zijn misschien beperkt door het brakke karakter van het oppervlaktewater. Dat is eigen aan de oude eilandkernen in Zeeland en hoort dus bij de natuur van dit landgoed. Slakken vormen een gemakkelijke diergroep, die zich zonder extra maatregelen redt onder het bestaande beheer van de overige natuur. Er zijn geen soorten geïnven tariseerd die een bijzondere aanpak vragen. Ir. H.J. Raad is regiocoördinator Zeeland (Beveland) van het Atlas project Nederlandse Mollusken. Rondom Ter Hooge is voldoende natuurlijk afval te vinden om voor een gedekte tafel voor slakken te zorgen. Segriinslak en ZeeüwsLahdsGhap 11

Zeeuws Landschap | 2006 | | pagina 11