Op het aardkundige pad in Oranjezon TOECANC f jy - s mmm ttl -.- mm De wandeling begint hier Blauwe route (4 km) Groene route (4 km) Rode route (4 km) Water Strand Bos Duingrasland met struwelen ■m Natte duinvalleien Waterwinkanaal Bcgrazingsgebied Toegangshekje Parkeren auto's Parkeren fietsen De nummers corresponderen met de foto's en beschrijvingen KFF Afb. 8 de aangroei zijn alle stadia te zien, vanaf parallelle rijtjes duinen op het strand tot goedontwikkelde duinrug gen met tussengeschakelde primaire duinvalleien; De afwatering van de primaire duinvalleien door slufters heeft altijd een belangrijke rol gespeeld, evenals de dijkjes die de mens heeft opge worpen om het binnenstromen van zout zeewater bij hoge vloedstanden te voorkomen; Diverse vormen van gebruik van de duinen zoals waterwinning en militaire kustverdediging hebben duidelijke sporen achtergelaten. Op stap in Oranjezon Afb. 01 (kaartje hier onder) De wandeling langs de Blauwe route. Afb. 02 en 03 Hier begint onze wandeling. We lopen het paadje op richting het strand. Er zijn hier twee zeerepen, beide intact. We staan op de oudste van de twee die geheel is vastgelegd door struweel. De jongere van de twee in de verte is met helm begroeid. Links, maar niet direct zichtbaar vanaf ons standpunt, ligt het punt van de kust waar alles om draait. Het hoge duin links markeert het punt waar al sinds de 16e eeuw een omslagpunt ligt. Naar het zuidwes ten, linksom dus, was er kustafslag, ondanks de bescherming door strandhoofden. De kuststroming vervoerde het afgeslagen zand onze kant op. Pas de zandsuppletie van de laatste jaren heeft de kustafslag vertraagd. Afb. 04 (kaartje p.6) We lopen door tot aan het strand. Het van links aangevoerde zand is rechts van ons in een reeks om elkaar heengrijpende strandhaken afgezet, waardoor het strand steeds breder wordt. Vandaar de naam Breezand. De aangroei van de dui- nenkust begon in de 16de eeuw. Men sprak in die tijd van 'crompte' en 'haeck', maar of daar strandhaken mee werden aangeduid is onduide lijk. Afb 05 Als u zoals hier op het strand een reeks lage duinruggetjes aantreft, weet u dat het om een aangroeikust gaat: als de zee zich terugtrekt, volgt het land door steeds weer nieuwe zeereepjes te vormen. Bij aangroeikusten is altijd iets bij zonders aan de hand. Bijna overal ter wereld slaat een kust af, om de eenvoudige reden dat de zee actief is met zijn branding en het land dat passief moet ondergaan. Alleen in de speciale gevallen dat aanvoer van

Zeeuws Landschap | 2006 | | pagina 7