Nestelende slechtvalk op de Hooge Platen Chiel Jacobusse Arie Ouwerkerk rondjes. Een vluchtige inspectie leverde geen verdere aanwijzingen voor nestelen op. Op 30 juni weder om twee roepende vogels. Denkend als een slechtvalk zochten we de duinrand af. Het duin is hier opge waaid tot anderhalve meter boven het zandplaatniveau en vertoont als gevolg van de winterstormen aan de westkant plaatselijk een afslagrand. Al snel vonden we een pul van onge veer drie weken oud, te midden van een krans van prooiresten. Het nest was nog goed herkenbaar en lag op dertig centimeter van de afslagrand. Op 7 juli, het dier was inmiddels gedetermineerd als een mannetje, werd de jonge slechtvalk geringd, opgemeten en gewogen. Het dier had het duin inmiddels al bijna ver laten en zat op een omlaaggerolde pol strandkweek op de overgang naar het strand. Ook op 8 juli is de vogel daar nog gezien. Op 13 juli is waargenomen dat de jonge valk bezig was met vliegoefeningen. Het bijzondere van dit broedgeval van de slechtvalk is dat het hier een natuurlijk grondnest betrof Voor zo ver bekend is het de derde keer in Nederland dat een slechtvalk op de grond heeft gebroed. De eerste keer was in 1926. In 1930 is er een mislukt broedgeval geweest. Beide keren betrof de locatie een van onze Waddeneilanden. De laatste jaren worden ook regelmatig op de Duitse Waddeneilanden nestelende slecht valken op een duinklif aangetroffen. De nestelomstandigheden van dit Zeeuwse broedgeval zijn nagenoeg identiek als de eerste twee op de Waddeneilanden. Op een afslagduin aan de rand van een uitgestrekte estuariene vlakte, verhoudingsge wijs laag gelegen boven zeeniveau, de eieren zo maar in het zand gedeponeerd, alleen omgeven met prooirestanten en braakballen. Het bijzondere van dit broedgeval is ook dat de valken laat in het seizoen met nestelen zijn begonnen. Op 30 juni was het jonge dier ongeveer drie weken oud, dus terugrekenend zal omstreeks de 12e mei met broeden zijn begonnen. Rond 15 juli is de hij uitgevlogen. De literatuur spreekt over de aanvangstijd van nestelen in maart en april. Gezien het succes van dit broed geval en de toenemende aantals ontwikkeling van de populatie, is het goed denkbaar dat de slecht valken in de toekomst vaker op de Hooge Platen nestelpogingen zullen ondernemen. Paniek De Hooge Platen is al 25 jaar een metropool voor sterns. Slechtvalken en sterns, dat lijkt op een relatie tus sen kat en muis. Rond de nestelende slechtvalk heerste de leegte en de stilte. Nog nooit hebben er zo veel visdieven op het strand genesteld, zo ver mogelijk van de plek van het valkennest vandaan. Het is nog niet duidelijk hoe de sterns op de langere termijn op de aanwezigheid van slechtvalken zullen reageren. Wel is het zo dat de aanwezigheid van de valken voor herhaaldelijke paniekreacties lijkt te zorgen en tijdens deze momenten van onrust de predatie van sternkuikens door meeuwen in de hand wordt gewerkt. En dat versterkt een eerder ingezette ongunstige ontwikkeling voor de sterns. Er worden de laatste jaren al steeds minder sternkuikens grootge bracht, vanwege een tekortschietend voedselaanbod op de Westerschelde. Er lijken zo moeilijke tijden aan te komen voor de Zeeuwse sterns. Drs. R. Beijersbergen is hoofd van het district Zuid van Stichting Het Zeeuwse Landschap. De ionge slechtvalk, een week voor het uitvliegen. Slechtvalk, vrouwtje.

Zeeuws Landschap | 2006 | | pagina 11