Door Marten Hemminga Thijs Kramer 1955 - 2006 Op 1 augustus kwam Thijs Kramer, gedeputeerde van de Provincie Zeeland, door een ongeluk in China om het leven. De overweldigende belangstelling bij de herdenkingbijeenkomst in Middelburg maakte goed duidelijk hoezeer Thijs in de Zeeuwse samenleving maar ook ver daarbuiten werd gewaardeerd en gerespecteerd. Thijs was van jongs af aan natuurliefhebber en -beschermer. Vele jaren werkte hij bij de Zeeuwse Milieufederatie, waar hij zijn affini teit met de natuur ten volle professioneel kon ontplooien. Ondermeer leverde hij in die periode, door gedreven promotiewerk vóór en achter de schermen, een belangrijke bijdrage aan de bestuurlijke en maatschappelijke acceptatie van het plan Tureluur, het groot schalige natuurgebied dat inmiddels al voor een flink deel langs de zuidkust van Schouwen Duiveland is gerealiseerd. Na een paar jaar bij Staatsbosbeheer, werd hij in 2003 min of meer vanuit het niets in de provinciale politiek geparachuteerd, waar hij als gedeputeerde de deltawateren en natuur in zijn portefeuille kreeg. In de korte periode waarin Thijs als gedeputeerde werkzaam was, bleek al snel dat hij een zeer talentvol bestuurder was. Hij combineerde die kwaliteit met een persoonlijke gedrevenheid om daadwerkelijk resultaat te bereiken. Van zulke bestuurders kunnen er niet genoeg zijn. Zijn overlijden is dan ook een groot verlies voor Zeeland. Zijn vele vrienden en oud collega's uit natuurbeschermingskringen verliezen in hem bovendien een innemende en inspirerende medestander. Parels zoeken op het platteland p. 4 De Stichting is overgegaan tot aankoop van een nu nog vervallen historische boerderij met biibehorende landerijen van hoge cultuurhistorische waarde. Marten Hemminga licht de aankoop toe. Peilverhoging Yerseke Moer geeft geweldige resultaten p. 8 Door de verhoging van het grondwaterpeil is in de Yerseke Moer een enorme verbeteringsslag gemaakt. Het geldt zowel voor de weidevogels en de ganzen als voor de zeldzame zoutvegetaties. Nestelende slechtvalk op de Hooge Platen p. 10 Dit seizoen was er een succesvol broedgeval op de Hooge Platen. Niet in een kunstmatige nestkast, maar het betrof een natuurlijk grondnest: zo'n dertig centimeter van de afslagrand van het duin. Afgedamde Deltawateren weerspiegelen de tijdgeest p. 12 Na afdamming van de Deltawateren werden drooggevallen schorren en slikken ingericht volgens de principes van de tiid. De verschillende nieuw ingerichte gebieden vormen daarom een weerspiegeling van de maatschappij van toen. Bruine kiekendieven in Saeftinghe p. 16 Het Verdronken Land van Saeftinghe is een echt bolwerk voor bruine kiekendieven. Alle jaargetijden zie ie ze boven het schor van Saeftinghe. Wannes Castelijns legt uit waarom. Koert p. 18 Bij de herfst horen natuurlijk paddenstoelen. Maar weet ie, ze zijn er eigenlijk het hele iaar! Hoe dan? Lees het in Koert! Geboeid door de Grote Historische Atlas p. 20 Agenda p. 22 Cover: Bruine kiekendief, mannetje. (Niels de Schipper) Als er één lijn is in het bestuurlijke werk van Thijs waarvan ik hoop dat die wordt voortgezet door zijn opvolger, dan is het wel zijn streven om van Zeeland een kenniscentrum en innovatiegebied te maken voor nieuwe vormen van kustzonebeheer. Zeeland weet de ogen van de wereld op zich gevestigd door de Deltawerken. Maar die oplossingen voor het aloude overstromingsgevaar beginnen gedateerd te raken in het licht van een wezenlijk nieuw probleem: een versneld stijgende zeespiegel. Van statische oplossingen die uitgaan van een min of meer onveranderlijke omgeving, moet Zeeland naar duurzame, bij voorkeur dynamische inrichtingsconcepten voor de kustzone. Nieuwe mogelijkheden moeten worden gezocht, waarbij veiligheid op een harmonieuze manier kan worden gecombineerd met natuurontwik keling, recreatie, nieuwe woonvormen enz. Met de ontwikkeling van het plan Waterdunen in West Zeeuws Vlaanderen en het concept van de schorbuffer droeg Het Zeeuwse Landschap al bij aan de gedachte vorming over de kustzone van de toekomst. Hopelijk zal de gedeputeerde die Thijs opvolgt, de kansen en openin gen die Thijs met zijn inzet al had gecreëerd, niet onbenut laten. Dr. M.A. Hemminga is directeur van Stichting Het Zeeuwse Landschap. ZeeuwsLandschap 3

Zeeuws Landschap | 2006 | | pagina 3