rechtsboven op het erf. Chiel Jacobusse Zomertortel Chiel Jacobusse Vervallen bakkeet Oot of wilde haver, een onkruid dat geldt als voor vader van onze haver. Chiel Jacobusse en boomrijen. Ze hebben een hoge landschappelijke en cultuurhistori sche waarde. Gebouwen, erf en weilanden zijn niet alleen elk op zichzelf, maar zeker als geheel, van grote waarde. De combi natie van een streekeigen erf met een hollebollig weiland met diverse land schapselementen is in de loop der jaren een zeldzaamheid geworden in Zeeland. We zijn dan ook verheugd dat we als Stichting dit boerderij complex konden verwerven. Maar dat is nog maar een eerste stap! Het vervolg Om de boerderij met zijn omlig gende landerijen tot een blijvende landschappelijke, cultuurhistorische en ecologische parel van het plat teland te maken, is nog heel wat nodig. Voordat er aan restauratie van woonhuis en schuur kan worden begonnen, moet er eerst een sane ringsoperatie op het erf plaatsvinden om de vervuiling die hier en daar is geconstateerd op te ruimen. De Provincie en de gemeente Borsele de gemeente Borsele. Het erf en de omliggende gronden zijn gelegen op een duidelijk herkenbare kreekrug vanaf 's-Heer Abtskerke, via de Zuidweg richting Nisse. Het gebied rond 's-Heer Abtskerke is één van de oudste delen van Zeeland. Niet alleen wordt de kerk van 's-Heer Abtskerke al in documenten van 1040 genoemd, er zijn zelfs vondsten gedaan die er op wijzen dat reeds door de Romeinen hier zout werd gewonnen. Historische grond dus! De boerderij zelf is door het jaren lang achterwege blijven van onder houd flink in verval geraakt, maar is nog wel te restaureren. De muren bestaan uit kloostermoppen met daarboven IJsselsteentjes, wat op een hoge ouderdom wijst; het woon huis zal zeker eeuwenoud zijn, maar voor een exacte datering is nader onderzoek nodig. De cultuurhistori sche waarde van het woonhuis wordt nog eens onderstreept door het feit dat het woonhuis is aangewezen als rijksmonument. De schuur is in een later tijdvak (opnieuw) gebouwd, waarschijnlijk in de 19e eeuw, maar is ingestort. Het bijbehorende erf heeft zijn eigen kwaliteiten. Het is de laatste tien tallen jaren weinig onderhouden, waardoor er een ondoordringbare jungle van bramen en vlieren was ontstaan. Dankzij de inzet van boe ren uit de omgeving is er weer enige orde gekomen, maar er is genoeg dichte beplanting overgebleven om de bijzondere sfeer rond de boerderij te bewaren. Bij het woonhuis ligt een hoogstamboomgaard die waarschijn lijk nog oude fruitrassen herbergt (en waar zeker ook nog spechten en uilen huizen!). Fraai zijn ook de twee drinkputten op het erf. Rondom het erf ligt de landbouwgrond die bij de boerderij hoort, zo'n 27 hec tare. Deels bestaan deze landerijen uit weiland, deels uit akkerland. De weilanden zijn nog authentiek hollebollig. met veedrinkputten, heggen en struwelen, boomgroepen 6 ZeeuwsLandschap

Zeeuws Landschap | 2006 | | pagina 6