Peilverhoging Yerseke Moer geeft geweldige resultaten voorkomen van binnendijkse zout- vegetaties is het meest bijzondere natuuraspect van de Yerseke Moer. Er zijn in Noordwest-Europa eigen lijk geen vergelijkbare gebieden meer te vinden. Door het opzetten van het peil wordt meer zoet regenwater in het gebied vastgehouden en de vrees bestond dat daardoor verzoeting zou optreden, met als gevolg het verminderen of zelfs verdwijnen van een aantal zoutminnende planten. Een effect dat bij peilverhoging ook vaak optreedt, is dat kwel vanuit de ondergrond zich verplaatst naar de omgeving waar een lager peil, dus minder tegendruk, aanwezig is. Dat risico was voor de Yerseke Moer bepaald niet denkbeeldig. Om het effect van de peilverhoging op de vegetatie te meten, zijn in de proefvlakjes van het ganzen- onderzoek ook vegetatieopnamen gemaakt. Dat gebeurde kort voor het instellen van het verhoogde peil, en weer opnieuw in de afgelopen zomer. Zo kon van zo n zeventig verschil lende plantensoorten de ontwikke ling worden gevolgd. De resultaten zijn nog niet allemaal geanalyseerd, maar voor de elf soorten zoutplanten die als meetsoort gebruikt worden, is het beeld inmiddels duidelijk. In de weilanden is sprake van een ondubbelzinnige toename van bijna alle voorkomende zoutplanten. Het aantal vondsten van zoutplanten in de proefvlakjes bedroeg voor het doorvoeren van de peilverhoging 260. Dezelfde proefvlakjes leverden in 2006 een score op van maar liefst 345. Dat wil dus zeggen dat de zout planten gemiddeld met ongeveer één derde zijn toegenomen. De resultaten van het onderzoek zijn samengevat in tabel 1Een geweldig en toch wel onverwacht resultaat. Hoewel... helemaal onverwacht kwam de positieve ontwikkeling van de zoutvegetatie niet. Hydro logen hadden aangegeven dat de kwel in de sloten waarschijnlijk zou afnemen, maar dat het zeer wel denkbaar was dat de zoute kwel in de weilanden (de 'perceelskwel' in vakjargon) er op vooruit zou gaan. Het lijkt er veel op dat die voor spelling is uitgekomen. In sloten en drinkputten zijn volop groene kikkers te zien en te horen: iets wat MSSB in de oude situatie ondenkbaar was. Verder zijn er aanwijzingen dat in de drinkputten de zilte waterranonkel vrij sterk afneemt, wat eventueel ook op verzoeting zou kunnen duiden. Hoe het ook zij: al met al is in de Yerseke Moer met een verhoging van het grondwaterpeil een geweldige verbeteringsslag gemaakt. Het geldt zowel voor de weidevogels en de ganzen als voor de zeldzame zout- vegetaties. Dhr. M. Jacobusse is hoofd externe betrekkingen van Stichting Het Zeeuwse Landschap. boven De Yerseke Moer vanuit de lucht. Chiel Jacobusse links Groene kikker. Chiel Jacobusse Aantal vondsten van verschillende zoutplanten in 140 proefvlakjes in de Yerseke moer. 2003 2006 2003 2006 Zulte of zeeaster 16 21 Schorrezoutgras 14 19 Melkkruid 23 BI Zeekraal 14 19 Zilte rus 52 B| Aardbeiklaver 13 25 Zilte schijnspurrie 7 15 Behaarde boterbloem 27 48 Gerande schijnspurrie 25 17 Veldgerst 65 85 Schorrenkruid 4 6 TOTAAL 260 343 ZeeuwsLandschap 9

Zeeuws Landschap | 2006 | | pagina 9