Parels zoeken op het platteland Doorkiikie vanaf het erf van de aangekochte boerderij richting 's-Heer Abtskerke. Chiel Jacobusse links Dreps, een biina uit gestorven verstekeling tussen het graan. Chiel Jacobusse Chiel Jacobusse Zeeland is bepaald niet overbodig. In het landelijke rapport dat in 2003 over historische boerderijen werd uitgebracht, werd geconcludeerd dat Zeeland hard op weg was om de status van rampgebied te krijgen. In onze provincie was in de twaalf jaar voorafgaand aan de opstelling van het rapport maar liefst eenderde van de historische boerderijen door verval of sloop verloren gegaan. Behoud van historische boerderijen is inmiddels een doelstelling van het provinciale beleid op het gebied van de cultuurhistorie. In opdracht van de Provincie is recent een gedetail leerde inventarisatie van alle tot I960 gebouwde boerderijen uitgevoerd. Er zijn voor deze inventarisatie bijna 5000 boerderijen onderzocht -een klus van jewelste dus. Maar nu is er dan ook een database die van grote waarde is (en die voor iedereen toegankelijk is via de website van de Provincie: www.zeeland.nl). Uit de gegevens wordt duidelijk dat het aantal bewaard gebleven boeren- woonhuizen en -schuren zeer snel afneemt naarmate we verder terug gaan in de tijd. Zo dateert nog maar 6.3% van de onderzochte boerderij woningen uit de 18e eeuw. en dateert een schamele 1,6% uit de 17e eeuw. Voor de schuren zijn deze percenta ges zelfs nog lager. De eerste boerderij- aankoop een feit! Inmiddels heeft Stichting Het Zeeuwse Landschap deze zomer het eerste boerderijcomplex kunnen verwerven, bij 's-Heer Abtskerke in Luchtfoto van het boer- deriiterrein (voorgrond tussen de bomen) met in de linkerbovenhoek 's-Heer-Abtskerke. ZeeuwsLandschap 5

Zeeuws Landschap | 2006 | | pagina 5