Wouter van Zandbrink, gedeputeerde hebben we dan weer enorme natuur gebieden als het Verdronken Land van Saeftinghe Saeftinghe wordt genoemd; maar heeft hij ook zelf een favoriet onder de Zeeuwse natuurgebieden? "Een echte favoriet die met kop en schouders overal bovenuit steekt niet. Maar Zeeland heeft zoveel mooie natuurgebieden. De Kop van Schouwen bijvoorbeeld en het Plan Tureluur. Dat zijn geweldige gebieden. Wat de eigendommen van het landschap betreft vind ik naast Saeftinghe onder meer Oranjezon en de Yerseke Moer heel erg mooie terreinen. Met bijna alle natuur gebieden heb ik in het verleden actieve bemoeienis gehad vanuit mijn toenmalige werk bij de Dienst Beheer Landbouwgronden. Van die tijd dateert ook mijn affiniteit met dit en tal van andere natuurgebieden in Zeeland' Brede aanpak Duidelijk dus dat Van Zandbrink iets heeft met het Zeeuwse land schap. Hoe zit dat met de stichting Het Zeeuwse Landschap?1 "Afgezien van de fraaie gebieden die de stich ting beheert, vind ik het een sterk punt dat Het Zeeuwse Landschap opkomt voor het totale landschap; ook als het gaat om gebieden buiten de reservaten. Ik denk dat het bij zonder gewaardeerd wordt dat Het Zeeuwse Landschap opkomt voor het belang van natuur en landschap in de breedste zin. Ook in de directe woonomgeving. Een initiatief als de veiligstelling van een historische boerderij, zoals onlangs in 's-Heer- Abtskerke, is voor veel mensen ook een aansprekend project. Overigens is het niet zo dat ik jul lie standpunt altijd deel. Rond de kwestie van windmolens ben ik bijvoorbeeld van mening datje een tijdelijke aanslag op het landschap zou moeten accepteren omwille van het dieper liggende belang van schone energie. Maar dat maakt de waardering voor de brede aanpak er niet minder om." Toekomst van Zeeland Hoe ziet Zeeland er over dertig jaar uit? Van Zandbrink kan een glimlach niet onderdrukken als die vraag aan de orde komt. Het is exact dezelfde vraag die een journalist stelde en die de kersverse gedeputeerde een visie ontlokte over Walcheren als eiland. Waarop prompt de goegemeente massaal over hem heen viel omdat men niet begreep dat het om een metafoor ging. "Natuurlijk moetje van Walcheren niet in letterlijke zin weer een eiland maken. Het gaat om een sterke eigen identiteit en daar trots op zijn. Zeeland zou veel meer op zijn eigen kracht moeten vertrouwen. Het heeft geen zin om hijgend achter de ontwikkelingen in de Randstad aan te lopen. Zeeland heeft andere, eigen kwaliteiten en die zou je moeten versterken en uitbouwen. Havenactiviteiten en de daarbij behorende industrieën zijn horen ook bij Zeeland en zijn belangrijk voor de werkgelegenheid. In hun huidige vorm tasten zij de groene kwaliteit van Zeeland niet wezenlijk aan. Want hierin zijn we uniek. Bovendien bieden deze rust en ruimte, een rijke natuur en een mooi landschap ook ontwikkelings kansen voor de economie. Denk maar aan toerisme, landbouw en hoogwaardig wonen. Het is ook een ideaal vestigingsklimaat voor onze ontwikkelende kenniseconomie. Ik zal mij sterk blijven maken voor het behoud van belangrijke instituten als het NIOO-CEMO, het RIKZ en Imares in Zeeland "De potenties van de 'groene econo mie' worden vaak sterk onderschat. Veel mensen realiseren zich niet dat landbouw, recreatie en toerisme samen even omvangrijk zijn als de totale industriële sector in Zeeland. Toch is dat een feit en het zegt veel over de richting waar we met de toekomst van Zeeland naar toe moeten". Dhr. M. Jacobusse is Hoofd ecologie en beheer bij Stichting Het Zeeuwse Landschap.

Zeeuws Landschap | 2006 | | pagina 15