Waterdunen in Zeeland ook ten goede komt aan de economie en leefbaarheid van de provincie. Middels gesprekken in Den Haag heeft hij zich er voor ingezet om Waterdunen onder de aandacht te brengen van de betrok ken ministers van V&W, VROM en LNV. Dit heeft er onder andere toe geleid dat de Minister van VROM plan Waterdunen heeft aangewezen als een landelijk voorbeeldproject Ontwikkelingsplanologie, en de minister van VenW voorrang in de tijd heeft gegeven aan de uitvoering van de kustverdedigingswerken in dit plangebied. Thijs heeft veel voorwerk uitgevoerd om over heidsbijdragen voor de realisering van Waterdunen beschikbaar te krijgen en heeft zijn best gedaan om het gemeentebestuur van Sluis enthousiast te maken voor dit plan. Afgelopen najaar heeft de gemeen teraad in grote lijnen ingestemd met de realisatie ervan. Spectaculaire natuur Zoals hiervoor is aangegeven waren er verscheidene redenen voor Het Zeeuwse Landschap 0111 te komen met het voorstel om hier het plan Waterdunen uit te voeren. Er waren echter nog meer belangrijke aan grijpingspunten voor dit voorstel. Zo is hier in de zeedijk een omvang rijke uitwateringssluis aanwezig, genaamd Nieuwesluis. In het voor het plan Waterdunen min of meer model staande kustna- tuurgebied Marquenterre, gelegen aan de monding van de Somme in Noord-Frankrijk, hadden wij. een aantal medewerkers van Het Zeeuwse Landschap, gezien dat regelmatige doorspoeling van het gebied met vers zeewater een enorme vogelrijkdom tot gevolg heeft. Hierdoor blijft de waterkwaliteit optimaal, en worden er telkens met het zeewater voedselorganismen voor kustvogels, zoals plankton, garnalen, stekelbaars en zandspie- ring, aangevoerd. Er is afgelopen voorjaar en zomer door deskundigen een uitgebreide hydrologische studie voor het plan Waterdunen uitgevoerd. Gebleken is dat door de Nieuwesluis niet alleen polderwater uitgelaten kan worden, maar tevens ook zeewater in het te ontwikkelen gebied ingelaten kan worden. Zelfs op zo n manier dat er, gekoppeld aan het niveau van het zeewater, een klein getijverschil van enkele decimeters in het plangebied gerealiseerd kan worden. Uit deze studie is tevens duidelijk naar voren gekomen dat het inlaten van zout water geen gevolgen zal hebben voor het landbouwgebied dat grenst aan plan Waterdunen. Voor de Milieu Effecten Rapportage zijn meerdere inrichtingsmodellen voor het plangebied uitgewerkt. Eén van die modellen, genaamd Gevarieerd Waterdunen. is hier afge beeld. De kern van dit gebied zal gevormd worden door een landschap van brede kreken, kronkelige geul tjes. slikken, platen en schorvlakten dat door het minigetij telkens een ander beeld zal tonen. In de bodem van de platen en slikken zal binnen enkele maanden door de dagelijkse aanvoer van zeewater een specifieke bodemfauna van wormachtige, schelpdieren en wadslakjes tot ontwikkeling komen. De aantallen en soorten kustvogels. zoals stelt lopersoorten die op slikken voed sel verzamelen, meeuwen, sterns, reigerachtige, eenden, fuutachtige, lepelaars en aalscholvers, zullen vanwege het getij en de seizoensrit- miek per dagdeel verschillen. Het natuurgebied Marquenterre laat zien dat in zo'n milieu van een beschutte getijdenbaai grote aantallen vogels voorkomen, die bodemdieren of in het water voorkomende dieren eten. Voor de locatie van plan Waterdunen speelt wat vogels betreft nog een ander opvallend fenomeen. Dit kust- Kleine zilverreigers. Chiel Jacobusse Natuurgebied Marquenterre in de monding van de Somme, dat model staat voor het te ontwikkelen Waterdunen. Nanda van den Berg

Zeeuws Landschap | 2006 | | pagina 5