De Kop van Schou wen onder het zand wMmmmÈË Op 21 november verdedigde Frans Beekman ziin proefschrift 'De Kop van Schouwen onder het zand. Duizend jaar duinvorming en duingebruik op een Zeeuws eiland'. In deze studie zijn de oorzaken van de Jonge Duinvorming op Schouwen onderzocht en zijn de gevolgen bestudeerd die duinoverstuivingen hebben gehad voor het gebruik door de mens. Ook is gekeken naar de invloed van de mens op de kustontwikkeling. Aan de Oosterschelde wordt een belangrijke plaats gegeven voor de verklaring van de dynamiek aan de Schouwse kust. Frans Beekman Jan Karkdiik 1 '7.7:7.- ,V'l-''."-"'''.'- f:':v i| Tussen 1700 en 1750 raakte het cultuurland van duin- boer Bolle onder het zand van de zich landinwaarts verplaatsende Noordduinen (nu Verklikkerduinen genoemd). In 1933 werd het opnieuw zichtbaar in een diep uitgestoven duin vallei, die tegenwoordig het Koniinencircus heet. Prentbriefkaart uit archief 9 van Frans Beekman Zijn fascinatie voor de Schouwse duinen begon in 1970. Net leraar aardrijkskunde aan de Rijksscholengemeenschap in Zierikzee geworden en woonachtig op Schouwen, bezocht Frans met Nico Lysen (opziener Dienst der Domeinen) de Meeuwenduinen, die toen nog veel sterker stoven dan tegenwoordig. De heer Lysen liet ook aan zijn schoolklassen het gebied zien. De belangstelling was gewekt en Frans begon zich te ver diepen in de historische geografie van Schouwen. Hij leidde in de jaren daarna zelf menige excursie. Tijdens een historisch-geografische excursie door de Kop van Schouwen in 1990 werd Frans 'ontdekt' door profes sor Borger, die hem polste over een promotie. Frans was toen 50. Hij zei "ja" en zijn onderzoek startte naast zijn baan als leraar aard rijkskunde. Hij had één dag in de week vrij en die kon worden besteed aan archiefonderzoek. Veel 'los' onderzoek moest tenslotte worden samengesmeed tot één verhaal. Dat was doorploegen, "je hebt er heel wat zitvlees voor nodig". Na zestien jaar hard werken is Frans Beekman, inmiddels gepensioneerd en woon achtig in Den Haag. op 66-jarige leeftijd gepromoveerd. Scherven Na die vele jaren intensief archief- en veldstudie weet Frans nog steeds enthousiast en meeslepend te vertel len over zijn onderzoek. Tijdens een wandeling door een stukje van de Meeuwenduinen bezoeken we enkele duinvalleien die van belang waren voor zijn proefschrift. Een foto uit 1987 van één van die valleien laat een soort van 'archeologisch venster' zien: de wind heeft in de droge win ter behoorlijk huisgehouden in de vallei en een aantal oude, begreppel- de akkertjes blootgelegd. Overstoven door het duinzand ergens tussen 1100 en 1200. Nu we in diezelfde val lei staan, is er niets meer te zien van dat oude bouwland. De wind heeft ook dat alweer verstoven. Alleen wat scherven, die vroeger aanwezig waren in de bouwvoor, zijn achter gebleven. Die scherven zijn ooit met het materiaal van de mestvaalt op het bouwland terecht gekomen. Op die mestvaalt kwam vroeger name lijk ook heel wat huishoudelijk afval terecht. En soms, per ongeluk, een geldstukje. Wanneer we een tijdje naar scherven zoeken, raapt Frans een oud metalen haakje op. Dat gaat hij opsturen om te laten bepalen wat het is en hoe oud. Als kaarten of andere archiefstuk ken niets vertellen over de vroegere aanwezigheid van cultuurland op de plaats waar nu duinen liggen, kunnen scherven en oude munten je een eind op weg helpen. Scherven en muntjes hebben namelijk heel wat te vertellen over de periode waarin de huidige duinvallei cultuurland was en ook over het moment van overstuiving door het duinzand. Frans licht toe hoe dat gaat: "In een duinvallei zetten we een bepaald stuk af en verzamelden daar alle scher ven die we tegenkwamen. Nadat we deze hadden schoongeborsteld. werden ze gedateerd. Als je daar dan ook nog een muntje hebt gevonden, is je datering des te steviger. De meest recente scherven geven een indicatie wanneer de overstuiving vermoedelijk heeft plaatsgehad." In zijn onderzoek heeft Frans gebruik gemaakt van zo'n 20.000 scherven. Niet alleen verzameld door hemzelf, want hij kon ook gebruik maken van

Zeeuws Landschap | 2006 | | pagina 7