ZeeuwsLcmöschap De m l987 uitgestoven duinvallei, waardoor hef honderden jaren geleden overstoven akkerland weer zichtbaar werd. Frans Beekman de verzameling van ongeveer 8000 scherven van meester Hubregtse. die deze in diverse valleien van de Schouwse duinen tussen 1911 en 1940 verzamelde. (Het gevonden haakje blijkt later, na onderzoek, een deel van een gesp van gesmeed messing uit de vijf tiende eeuw te zijn.) Stuivend duinzand, bedreigd cultuurland Al zo'n 5000 jaar wordt de westkant van Schouwen begrensd door dui nen. Duizenden jaren lang waren dat strandwallen en Oude Duinen: vrij vlakke, lage en kalkarme dui nen. Veel van de Oude Duinen zijn niet meer te vinden, omdat ze zijn opgeruimd door de zee (de westkust van Schouwen lag in de Romeinse tijd ruim 1 kilometer buiten de huidige kustlijn!). Vanaf de 10e eeuw na Chr. vormden zich voor en op de resterende Oude Duinen de Jonge Duinen. Oude Duinen zul je in Nederland vooral langs de kust van Holland aantreffen, maar op Schouwen trof Frans ze aan als de huidige binnenduinen van de Westeren en Oosteren Ban. De restanten van vroegere menselijke activiteit die er werden gevonden, zijn afkomstig van de Ijzertijd tot de Vroege Middeleeuwen. Gedurende de laatste duizend jaar zijn er op Schouwen twee perioden van sterke duinoverstuiving geweest: één tussen 900 en 1300 en één tussen 1600 en 1800. Tijdens de eerste over- stuivingsperiode schoven de buiten duinen. de zojuist gevormde Jonge Duinen, over het cultuurland en de boerderijen van de binnenduinen met een tempo van ongeveer 25 meter per jaar! Tussen Westenschouwen en Haamstede wisten de boeren dit te stoppen, waardoor de thans nog zichtbare hoge binnenduinrand ontstond van 15 tot 20 meter boven NAR Tussen 1300 en 1600 was de situ- Dezelfde vallei als de foto uit 1987 laat zien, maar nu in 2006. Inmiddels is ook het op de hierboven afgebeelde foto aanwezige cultuurland verstoven. Alleen scherven blijven achter. Jan Karkdijk

Zeeuws Landschap | 2006 | | pagina 8