atie in de binnen- en buitenduinen redelijk stabiel. Door verschillende maatregelen, zoals het beplanten met helm na storm en het verbieden van begrazing van de zeereep, wist de mens het kwetsbare evenwicht in de duinen intact te houden. De versterking van de getij stromen in de Oosterschelde, te wijten aan het landverlies in het oosten (Verdronken Land van Zuid-Beveland), leidde vanaf de lóe eeuw tot een grotere kusterosie. De zeereep van Schouwen werd hierdoor aangetast en een deel van het vrijgekomen zand waaide land inwaarts. Door acties als jaarlijkse helmaanplant, aanleg van rijshouten schermen loodrecht op de wind en door de aanleg van duindijken, was de landinwaartse beweging van het duinzand maar half zo snel als in de eerste periode. Desondanks raakten tussen 1600 en 1800 weer heel wat bestaande buitenduinen en in cul tuur gebrachte binnenduinen met zand overstoven. Een belangrijke conclusie uit het proefschrift is dan ook dat de invloed van beweiding, konijnen en later waterwinning op de duinvorming minder sterk is dan vaak wordt aangenomen. Secundaire duinvorming (duinvorming na erosie en verwaaien van duinzand) heeft steeds te maken met een beschadi ging van de zeereep. die vooral wordt veroorzaakt door de ontwikkelingen in het nabijgelegen zeegat. Na 1800 zijn er perioden met afwis selend goed beheer van de duinen en verwaarlozing. Zo werden gedurende de laatste decennia van de 19e eeuw de domaniale duinen op Schouwen door het Rijk totaal verwaarloosd. Samen met aantasting van de (niet- beplante) zeereep door een sterkere ebstroom. betekende dat het begin van een nieuwe periode van hevige verstuiving. Aanwonende boeren, die hun cultuurland bedreigd zagen, tekenden protest aan. Tezamen met de gevolgen van de orkaan van 1911 en de grote werkloosheid tijdens de Eerste Wereldoorlog, deed dat de toenmalige minister van Financiën besluiten de domaniale duinen op Schouwen opnieuw vast te leggen en te beplanten met dennen. Zo werd een nieuwe, derde periode van sterke duinoverstuiving voorkomen. Tijdens de Tweede Wereldoorlog is men met deze bebossing gestopt en ook na de oorlog is die niet meer voortgezet. Merkwaardig en zeldzaam De binnenduinen van Schouwen werden tijdens de Watersnood van 1953 niet overstroomd en zijn daarna ook niet meegenomen in de herver kaveling. Ze vormen nog steeds een geleidelijke overgang tussen bui tenduinen en de kleipolders. Elders in Nederland zijn de binnenduinen al meer stedelijk bebouwd of afge graven. maar op Schouwen niet. Zo zijn de Schouwse binnenduinen een merkwaardig en zeldzaam cultuur landschap in Nederland. Natuurlijke processen ën menselijk gebruik hebben op de Kop van Schouwen gezorgd voor een afwis selend duinlandschap met een vari atie van begroeide en onbegroeide gedeelten en een rijke flora en fauna. Een geheel terechte aanbeveling uit het proefschrift is dan ook dat de herkenbaarheid van de diverse onderdelen van het duinlandschap op Schouwen voor de toekomst behouden zou moeten blijven. Drs. J. Karkdijk is eindredacteur van 'Zeeuws Landschap'. Scherven zoeken met Frans Beekman in een Schouwse duinvallei. Jan Karkdijk ZeeuwsLandschap 9

Zeeuws Landschap | 2006 | | pagina 9