Heggen op Walcheren Charlotte Poppe gebied, zodat de heggen verspreid worden over een beperkt gebied en er een heggengebied kan ontstaan. In januari 2006 zijn de eerste heggen en geriefhoutbosjes in het kader van 'D'Aegen' aangeplant. In totaal zul len er in deze eerste aanplantfase, die loopt tot eind 2006, zo'n drie kilome ter heg en twee geriefhoutbosjes aan geplant worden. Tevens is het project nog uitgebreid met de aanleg van vier nieuwe poelen, die van oudsher veelvuldig in het gebied aanwezig waren. Het onderhoudscontract voor deze elementen is afgesloten voor een periode van acht jaar. Het landschapsfonds D'Aegen De aanleg van alle landschaps elementen is gefinancierd door Provincie Zeeland. Voor het uitbeta len van de (jaarlijkse) vergoedingen aan de deelnemers is een landschaps fonds ingesteld bij het Nationaal Groenfonds. Het Nationaal Groenfonds financiert projecten voor natuur, bos en landschap en geeft financieel advies over natuurprojec ten voor zowel overheden, particu lieren als particuliere organisaties. Het Nationaal Groenfonds is betrok ken bij de oprichting van meerdere landschapsfondsen. Het landschaps fonds van 'D'Aegen' is het eerste landschapsfonds dat daadwerkelijk geopend is. Stichting Het Zeeuwse Landschap heeft 75.000 in het landschaps fonds ingebracht zodat de jaarlijkse vergoeding voor de aangeplante en aangelegde landschapselemen ten verzekerd is voor de eerste periode van acht jaar. Stichting Landschapsbeheer Zeeland zal de kosten voor het onderhoud in deze periode voor haar rekening nemen. Het uiteindelijke doel van het project is hiermee echter nog niet gehaald. 'D'Aegen' streeft ernaar om in totaal minstens acht kilometer heg. 10-15 bosjes en 10 poelen aan te leggen. Omdat de natuurwaarden van de landschapselementen toenemen naarmate ze langer blijven staan, wordt gestreefd naar een looptijd van het project van 25 jaar. Voor de financiering hiervan zijn nog veel financiële middelen nodig. Zodra deze gevonden zijn. kunnen er nieuwe elementen aangelegd worden en wordt de termijn van lopende (acht jaar durende) con tracten verlengd. Stichting D'Aegen is begonnen met het zoeken naar bedrijven die een financiële bijdrage aan het project willen leveren. Op dit moment zijn er drie bedrijven die een bijdrage hebben toegezegd name lijk: Rabobank Walcheren/Noord- Beveland, Camping de Pekelinge en het notariskantoor Janse de Jonge Van Wouwe. Om dit heugelijke feit- te vieren hebben de sponsoren op 12 september jongstleden hun bijdrage symbolisch overhandigd door hun logo in 'de landschapsboom', een kunstboom, te hijsen. De sponsoren hiisen hun bijdrage symbolisch in de landschapsboom. Deze bijdragen zijn een begin van de tweede fase van 'D'Aegen'. met behulp van deze bijdragen zullen in 2007 nog meer landschapselementen gerealiseerd worden. Naast bijdragen van bedrijven en particulieren zijn ook die van overheidsinstellingen welkom. De gemeente Veere heeft al toegezegd een bedrag van 75.000,- in het landschapsfonds in te brengen. In verband met strenge Europese regelgeving met betrekking tot het uitbetalen van overheidsgelden aan agrariërs, is het nog niet mogelijk om dit bedrag daadwerkelijk te besteden. Momenteel zijn diverse ministeries samen met de EU bezig om hier richtlijnen voor op te stel len. Naar verwachting zijn deze in 2007 beschikbaar, zodat niets de besteding van deze bijdrage in de weg staat. Mevr. ing. N. van den Berg en mevr. ing. C.C. Poppe zijn mede- werkers van Stichting Het Zeeuwse Landschap.

Zeeuws Landschap | 2006 | | pagina 17