Door Marten Hemminga Verkiezingstijd Ih^HIBHW ^HnHNKSs^lSss Waterdunen p. 4 De planuitwerking van Waterdunen is al ver gevorderd. Een stand van zaken van een bijzonder project, waar natuurontwikkeling, recreatie en kustversterking gecombi neerd worden uitgevoerd. De Kop van Schouwen onder het zand p. 7 Interview met de kersverse doctor Frans Beekman, naar aanleiding van ziin proefschrift over de geschiedenis van de Schouwse duinen. Wat 20.000 scherven kunnen vertellen! De sterns van de Hooge Platen p. 10 In dit artikel geeft beheerder René Beiiersbergen verslag van een spannend broedseizoen op de Hooge Platen. Een blik in de keuken van de beheerder, waar van tiid tot tiid ratten de sfeer bederven. Wouter van Zandbrink, gedeputeerde p. 14 Dat hinu als voormalige vriend Thiis Kramer in het provinciebestuur opvolgt, beschouwt Van Zandbrink als een missie en een uitdaging. Alle reden dus voor een nadere kennismaking. Chiel Jacobusse nam hem voor 'Zeeuws Landschap' een interview af. Heggen op Walcheren p. 16 Na ruim een iaar voorbereiding ziin afgelopen winterperi ode de eerste landschapselementen binnen D'Aegen, een heggenproiect op Walcheren, aangelegd. Nanda van den Berg en Charlotte Poppe beschrijven de voortgang van dit project. Koert p. 18 Heb iii wel eens een muisie met een ias aan gezien? Of een haas met een muts over ziin lange oren? Nee, vast niet! Sommige dieren krijgen in de winter toch een soort dikke jas. Daar gaat het over in deze Koert! Landschap in 't kort Agenda P. 20 p. 22 Op het moment dat ik dit stukje schrijf, zijn de campagnes voor de verkiezingen van de Tweede Kamer nog volop aan de gang. Wat opvalt is dat de woorden natuur of landschap daarbij nauwelijks vallen.Verkiezingscampagnes worden ingevuld met thema's waarvan de politici denken dat die er op dat moment voor de kiezer toe doen. Zo beschouwd suggereert de beperkte aandacht voor natuur en landschap dat deze thema 's politiek kennelijk even uit beeld zijn. Is dat een zorgelijk gegeven? Sommigen vinden van wel. En ik ga daar zeker een heel stuk in mee. Aan de andere kant: het feitelijk belang van natuur en landschap is zo groot, dat deze onderwerpen eenvoudig weg niet lang onbesproken kunnen blijven. De laatste jaren is er een wassende stroom aan publicaties op gang gekomen die steeds duidelijker de verstrekkende betekenis van natuur en landschap aantoont. De grote (economische) betekenis van natuurgebieden en een aantrekkelijk landschap voor bijvoorbeeld de recreatiesector was in grote lijnen natuurlijk al wel bekend. Maar steeds duidelijker wordt dat een groene omgeving op allerlei andere terreinen óók van grote waarde is. Om een paar voorbeelden te noemen: een groene omgeving heeft een direct, positief effect op de gezondheid, en helpt mensen om te herstellen van stress en vermoeidheid. Ook zet een aantrekkelijke omgeving aan tot bewegen, wat op zich ook de gezondheid ten goede komt. Bossen leiden tot een verlaging van de concentratie van schadelijke stofdeeltjes in de lucht. En zo kan er nog veel meer genoemd worden. Kortom, natuur en landschap leveren niet alleen directe economische baten op, maar zijn op allerlei manie ren ook van belang voor de gezondheid en het welzijn van de bevol king (en natuurlijk heeft dat ook een economische doorwerking). Ik hoop dat, bij de komende Statenverkiezingen over enkele maan den. de politieke partijen in onze provincie heldere standpunten zullen innemen over de bescherming van natuur en landschap in Zeeland. Niet alleen de provinciale economie, maar ook de gezond heid van de bevolking is daarmee gebaat. Reden genoeg dus om in natuur en landschap te willen blijven investeren! Dr. M.A. Hemminga is directeur van Stichting Het Zeeuwse Landschap. Cover: De Hooge Platen in de Westerschelde. (Chiel Jacobusse) ZeeuwsLandschap 3

Zeeuws Landschap | 2006 | | pagina 3